-
E-interjeras
Yra ne vienas didelis BET.
Teksto autorius: Evelina
Paskutiniu metu tiek individualūs namai, tiek butai projektuojami su (beveik) visais vitrininiais langais. Tiek miegamuosiuose, svetainėje, tiek vonios kambariuose ir net katilinėje. Tai sufleruoja apie naują statybą, atrodo moderniai, bet yra ne vienas didelis BET.
Pradėsiu nuo to, jog vitrininiai langai turi du didelius privalumus - patalpas pripildo dideliu kiekiu natūralios dienos šviesos (su sąlyga, kad jos niekas neblokuoja) bei atveria vaizdą pro langus. Jeigu pro juos atsiveria puiki panorama, kurią norisi kasdien matyti ir langų dengti poreikio nėra (nebent nuo saulės), tai vitrininius langus tikrai pateisinu. O tokių paveikslėlių su gražiais vaizdais už lango pilnas Pinterest'as! Bet būkim sau sąžiningi. Ar galime sau leisti tokią prabangą? Dideles erdves, sklypą kur nors prie miško ar miške, ar su vaizdu į ežerą/jūrą.
Jei būstas ganėtinai mažas be vaizdingo kraštovaizdžio (o tokių Lietuvoje dauguma) ir pro langus matote tik kaimyno namą ar kito daugiabučio balkonus, gerai pagalvočiau, ar vitrininiai langai toks jau geras pasirinkimas. Pavyzdžiui, čia, kur langai tiesiai prieš kitus ir tikrai labai arti.
Na ir čia pradėsiu vardinti įvairius niuansus bei minusus, apie kuriuos rekomenduočiau pagalvoti tiek renkantis jau pastatytą būstą, tiek projektuojantis naują individualų namą.
Apribojimai baldų išdėstyme
Jeigu būstas yra tikrai didelis, vitrininis langas ko gero neturės didelės įtakos baldų išdėstymui. Jei būstas ganėtinai mažas, problemėlių tikrai bus. Ką dažniausiai statome prie sienų? Korpusinius baldus bei glaudžiame lovą, statome rašomuosius stalus ir t.t. Tarkim, miegamojo 3 sienos iš 4 yra su vitrininiais langais, tad lovą statyti galima tik prie vienos sienos, tačiau galbūt tai nėra geriausia jos vieta. Kitas klausimas - o kur statyti spintą, o gal reikalinga drabužinė? Kartais pagal plotą telpa ir drabužinė, tačiau langas trukdo suformuoti atskirą patalpą. Galima suktis iš padėties, bandyti formuoti pusiau atvirą drabužinę, galbūt atskirą pertvarą vidury kambario, prie kurios glausis lova, tačiau tam reikalinga tikrai nemažo dydžio patalpa ir/ar brangūs, individualūs sprendimai.
50 kv.m butuose, kuriuose yra "trys" kambariai, vietos tikrai nėra, tad langai labai dažnai riboja galimybes, o apstatyti vitrininius langus baldais neracionalu.
Būna ir taip, jog 60 kv.m patalpoje virtuvė, valgomasis ir svetainė telpa sunkiau vien dėl langų padėties/kiekio ir lauko sienų konfigūracijos negu 45 kv.m patalpoje, kurioje geresnė langų padėtis/kiekis. O jeigu langai bus varstomi į vidų ir pro juos bus vaikštoma į terasą/balkoną, situacija tampa dar įdomesnė ir kartais tenka paaukoti vieną praėjimą ir vietoje 2, turėti vieną.
Kištukiniai lizdai, jungikliai
Apie šią vietą, ko gero, beveik niekas negalvoja. Įsivaizduokime, jog šalia vitrininio lango bus paauglio lova ir galva bus būtent toje pusėje, kur langas. Pagal šiuolaikinius nerašytus standartus, prie lovos reiktų bent kelių kištukinių lizdų, galbūt ir jungiklio, kad išjungti bendrą kambario apšvietimą ir įsijungti sieninį šviestuvą prie lovos, bet deja, nėra vietos, nes visai šalia lovos stovi langas.
Ką tokiu atveju daryti? Ieškoti kitos vietos (ne visada galima), kištukinius lizdus montuoti lango angoje, už lovos, jungiklius montuoti virš lovos ir pan. Tas pats su rašomuoju stalu. Ten, kaip taisyklė, atsiranda ganėtinai didelis kiekis kištukinių lizdų ir jeigu stalą statysite priešais langą, visos rozetės bus kažkuriame šone, kur yra laisvos sienos gabaliukas. Deja, jūsų darbo vieta ar mokyklinuko mokymosi vieta greičiausiai nebus tokia minimalistinė, kaip apatinėje nuotraukoje. Procesorius, monitorius, stalčiai ir t.t., ir erdvė po stalu ir aplink jį bus ganėtinai užkrauta. Esu mačiusi ir dirbusi su tikrai dideliu kiekiu planų ir galiu pasakyti, jog vitrininiai langai turi itin didelę reikšmę tiek elektros instaliacijai, tiek baldų išdėstymui.
Karštis
Turbūt visi pastebėjote, jog Lietuvoje klimatas šiltėja. Vasaros tikrai karštos, o kuo daugiau stiklo, tuo daugiau saulės patenka į patalpas. Kuo labiau prišildomos patalpos, tuo labiau jas reikia vėsinti, tad gaunasi didesni kondicioniavimo kaštai arba pragaras vasaros metu, kai viską reikia tiesiog ištverti. Kitas sprendimas - dengti langus black out užuolaidomis, saulę atspindinčiais roletais/plisuotomis žaliuzėmis ir pan., kad tik neprikaistų kambariai. Gal ir sprendimas, bet tuomet netenkate vitrininų langų privalumų - dienos šviesos bei vaizdo pro juos. Gal vasarai tai neaktualu, gal tame nematote problemos, bet šiokių tokių nepatogumų tai vis tiek sukelia ar sukels.
Apribojimai su langų uždengimu
Na, o jeigu sugalvojote, kuo dengsite langus, kad patalpos taip neprikaistų, tai nebūtinai reiškia, jog galėsite tai įgyvendinti. Galbūt jūsų langai per aukšti/per platūs, kad sumontuoti vientisas žaliuzes ar roletus. Galbūt kaina būtų nelogiškai didelė ir ranka nekiltų tiek mokėti. Gal užuolaidos bus tokios sunkios (nes langai aukšti ir platūs), kad rankomis bus sunku jas atitraukti ir reikės elektrinių bėgelių. Geriausia, jog dar prieš projektuojant langus (jeigu tą darote, o ne perkate jau pastatytą būstą) žinotumėte, kuo norėsite juos dengti ir pasidomėti, ar nėra aukščio/pločio apribojimų bei preliminariai įsivertinti kainą.
Dar blogiau, kai priešais vitrininį langą stovi radiatorius...Naujoje statyboje...Tas radiatorius išsikišęs nemažai nuo sienos, tad jeigu kabinsit užuolaidas, jas reikės nemažai atitraukti nuo sienos arba montuoti už radiatoriaus. Nei šis, nei tas.
Šalčio tiltas
Kuo daugiau langų, t.y. stiklo, tuo daugiau šalčio tiltų. Turime tai kompensuoti didesnėmis šildymo išlaidomis arba storesniu apšiltinimo sluoksniu.
Valymas
Na, gal ateityje jau niekas savomis rankomis nebevalys langų, o tam naudos spec. robotukus, bet iš esmės, tai su vitrininiais langais tikrai yra ką veikti valymo prasme.
Šiuo straipsniu tikrai nenoriu atkalbėti nuo vitrininių langų. Norėčiau paskatinti apgalvoti tam tikrus momentus prieš renkantis jų dydį, aukštį, kiekį. Gal vis tik ne visur reikalingas aukštas langas, gal jo sukeliami potencialūs minusai bus didesni nei paaukota estetika. Pagalvokite, apsvarstykite, nepriimkite sprendimų skubotai. Kam įdomu, galite paskaityti apie langų pasirinkimą savo namui. Apie tai rašiau čia.
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai