-
E-interjeras
Vinilinės plokštelės pastaruoju metu išgyvena tikrą renesansą.
Teksto autorius: Evelina
Vinilinės plokštelės pastaruoju metu išgyvena tikrą renesansą. Praėjus CD laikams, vinilinės plokštelės vėl džiugina tiek seno, tiek jauno ausis - tai tapo tarsi nauja mada. Jas naudoja ne tik DJ ar kolekcionieriai, bet paprasti žmonės, norintys kokybiško garso ar savotiškos puošmenos/akcento namuose.
Bendram išprusimui ir susipažinimui, įkeliu šiek tiek istorijos apie vinilines plokšteles. Šaltinis.
Prietaisą, kuris garsą ne tik užfiksuotų, bet ir atkurtų, beveik vienu metu, nors ir atskirai, sumanė Charles Cros ir Tomas Edisonas.
Ch. Cros, neturėjęs lėšų realizuoti savo idėją, 1877 m. pavasarį Prancūzijos nacionalinei mokslų akademijai pasiuntė darbą, kuriame aprašė prietaisą, pavadintą "Paleofonu". Tik po aštuonių mėnesių, autoriui primygtinai reikalaujant, akademikai perskaitė šį darbą, tačiau tuo metu T. Edisonas jau buvo užpatentavęs savo išrastą fonografą.
Pirmasis T. Edisono sukurto aparato garso įrašas nuskambėjo 1877 m. gruodžio 6 dieną ir truko tik 7 sekundes. Vėliau fonografą tobulino įvairūs išradėjai. Kiek patobulintas fonografas buvo naudojamas iki XX amžiaus 3-iojo dešimtmečio.
Fonografo pasisekimo paskatinti išradėjai ieškojo dar tobulesnių garso įrašymo būdų. Emilis Berlineris pasiūlė garsą įrašinėti į vašku padengtus cinko skardos diskus. Tokius diskus skaitantį prietaisą jis 1887 m. ir pavadino gramofonu. Pirmųjų plokštelių skersmuo buvo vos 6 cm, skambėjimo trukmė - tik 1 min., grojant tekdavo visą laiką tolygiai sukti rankenėlę. Gramofonas pradėjo išstumti fonografą tik tada, kai plokštelėms sukti buvo pritaikytas spyruoklinis mechanizmas su automatiniu greičio reguliavimu.
Nepaprasto plokštelių pasisekimo paskatintos viena po kitos steigėsi vis naujos, tarpusavyje konkuruojančios firmos. Greta gramofonų atsirado parlafonai, zonofonai, ultrafonai, patefonai, viktorolos.
1907 m. prancūzų firmos "Pate" darbuotojas Giljonas Kemsuleris patobulino gramofoną - jo ruporą įrengė gramofono viduje. Gramofonas tapo mažesnis, nešiojamas ir pradėtas vadinti patefonu.
V. Bičiūnas knygoje "Muzikos įrašai" teigia, jog "yra žinių, kad jau 1907-1908 metais Varšuvoje į plokšteles buvo įrašinėjamas lietuvių mėgėjų choro dainavimas". Po Pirmojo pasaulinio karo plokšteles įdainavo ir lietuviškos operos tėvas Kipras Petrauskas.
Savo aukso amžių vinilinės plokštelės išgyveno nuo ketvirtojo iki aštuntojo XX amžiaus dešimtmečio. 1978 m. pasirodęs garsą iš magnetinių kasečių atkuriantis ausinukas "Sony Walkman" per keletą metų beveik visiškai išstūmė "vinilus" iš rinkos.
Populiarumo viršūnę garsajuostės pasiekė apie 1985-uosius. Panašiu metu atsirado ir pirmieji CD. Ši terpė muzikai saugoti labiausiai paplito apie 2000-uosius, o tais pačiais metais ypač išpopuliarėjo vėliau liūdnai pagarsėjusi "Napster" - interneto paslauga, leidusi vartotojams mainytis MP3 failais ir nebepirkti įprastų įrašų.
Dabar galima rasti įvairių sprendimų, kur panaudoti plokšteles: iš jų gaminami staliukai, laikrodžiai, sienų dekoracijos ir įvairūs aksesuarai namams, tačiau šį kartą apžvelgsiu būdus, kur ir kaip laikyti vinilinių plokštelių kolekciją namuose. Stengiausi ieškoti pavyzdžių, kuriuose su plokštelėmis draugautų ir patefonas - radau tikrai gražių nuotraukų.
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai