-
E-interjeras
80 000 Eur - maždaug tiek kainavo atėjimas į tuščią namo vidų.
Teksto autorius: Evelina
Džiaugiuosi galėdama pasidalinti dar viena visiškai "šviežia" istorija apie namo statybas ūkio būdu. Namas didelis, tad buvo ką veikti, o pašnekovo požiūris į statybas labai panašus į mano vyro (mes namą statomės irgi ūkio būdu), tad buvo labai įdomu sužinoti, kaip sekėsi viską įgyvendinti. Tikiu, jog įdomu ir jums! Tautvydas sutiko išsamiai papasakoti visą procesą, tad atsakymai bus itin vertingi dar tik besidomintiems namo statybomis.
Man visada be galo įdomu sužinoti priežastį, kodėl buvo nuspręsta statytis namą patiems?
Vaikystėje mėgstamiausia veikla buvo konstruoti Lego, paauglystėje - dviračius, suaugus pagrindinis hobis buvo automobiliai (restauracija, perdarymas ir t.t.), tai matyt kažką daryti savo rankomis jau įaugę į kraują, tad tas būdo bruožas, kad nėra to, ko negalėčiau padaryti pats, sekė ir namo statybose. Iš esmės pagrindinis motyvas ir buvo tame, kad įdomu visko išmokti ir pabandyti padaryti pačiam, na o šalia to sekė ir taupesnė statyba nesamdant meistrų ten, kur galiu atlikti darbą ir pats.
Kiek kv.m namas, kiek arų sklypas? Kokie reikalavimai buvo sklypui?
Bendrai viso projekto kvadratūra 260 kv.m., t.y. 186 kv.m. namas + 74 kv.m garažas. Sklypas 22 arai. Pagrindinis reikalavimas ieškant sklypo buvo jo dydis ir lokacija (na ir be abejo tilpti į numatytus finansus). Ieškojom minimaliai 15 a sklypo, nes iš anksto žinojau, kad norėsiu didelio garažo, kuriam reikia vietos, taip pat pakankamai kiemo šunims palakstyt ir užsiimti su jais, todėl į mažiau net nežiūrėjome.
Kas dėl lokacijos, esminis kriterijus - daugiau nei 2 keliai patekti į sklypą. Apie du mėnėsius važinėjomės po visą Kauną ir jo rajoną ieškodami tinkamo sklypo. Buvo nemažai tokių, kuriuos atmetėm vien todėl, kad į juos veda, tarkime, tik vienas ar du keliai (populiariausieji Kauno rajone esantys gyvenamieji naujos statybos rajonai), tad sėdėjimas kamščiuose visą gyvenimą į ir iš darbo ten jau užprogramuotas. Šiame sklype turim gal 7 variantus, kaip pasiekti namus, tai iš esmės tuo ir patiko rajonas, kad ir miesto centras vos 10 minučių kelio nuo namų, ir kelių daug. Taip pat labai norėjosi, kad sklypas būtų akligatvyje toliau nuo pagrindinio kelio - taip ir turim dabar.
Kažkokio ypatingo vaizdo pro langus ar gamtos neieškojome, nes tiesiog supratome, kad pagal mūsų anksčiau išvardintus poreikius, tokių kriterijų sklypas dar ir su vaizdu į kažką ar pamiškėję yra tiesiog ne mūsų kišenei. Mūsų konkrečiu atveju įsigijome ŽŪ paskirties sklypą be privažiavimo ir absoliučiai jokių komunikacijų.
Kodėl pasirinkote vieno aukšto namą, o ne dviejų?
Nes pakankamai vietos sklype vieno aukšto namui, taip pat patogumas, kad nereikia aukštyn/žemyn vaikščiot. Visą gyvenimą abu gyvenome būstuose su laiptais, tad jau gana :)
Kiek laiko užtruko dėžutės statyba?
2019 birželį gręžiau polius pamatui, rugsėjį pradėjau kelti sienas, lapkritį dėjau sąramas, žiemos pabaigoje dėjau abiejų žemųjų stogų perdangos plokštes. Apie pusmetį užtruko aukštosios dalies statymas (daug laiko suvalgė normalių pastolių neturėjimas + įvairios vietoje gaminamos gelžbetonio konstrukcijos + metalinės konstrukcijos).
2020 vasarą sudėti langai, išbetonuotos juodgrindės, pradėtas ventiliuojamo fasado sumuštinio konstravimas, rudenį sudėta stogo danga. Iki žiemos šalčių spėjau apšiltinti ir pabaigti medienos konstrukcijas skalūnui 6 iš 10 išorės sienų. Kol lauke buvo neįmanoma dirbti, viduje išvedžiota elektra, santechnika, sudėtas grindų apšiltinimo sluoksnis, išvedžiotas grindų šildymas.
Atšilus 2021 pavasariui ir nutirpus sniegams, viduje išbetonuotos grindys, ir ištinkuotos sienos, tuo tarpu išlieti garažo pamatai, po jų tęsėsi darbai prie fasado - pabaigtos šildyti ir rinkti likusios 4 išorės sienos ir rugpjūtį pradėtas dėti skalūnas, kurį dėti pabaigiau 2022 sausį.
Skalūno dėjimo metu esant prastesniam orui, viduje surinktos gipso pertvaros. Taigi šiai dienai turime beveik pilnai pabaigtą fasadą (kai bus pastatytas garažas ir stoginė tarp jo ir namo, tarp jų fasado apdaila bus deginta mediena, taip pat kaip ir terasos sienos ir grindys), na o viduje liko iš esmės lubos ir visa likusi apdaila.
Kurie etapai buvo sunkiausi?
Fiziškai, ko gero, sunkiausia buvo aukštosios dalies mūras, emociškai sunkiausia buvo dėti perdangos plokštes ant aukštosios dalies (elementariai baisu, juolab be patirties). Na, o bendrai paėmus tai visko planavimas, sugalvojimas, išsirinkimas daugelio dalykų į priekį ir t.t., ko gero buvo net sunkiau negu bet koks fizinis darbas prie statybų.
Ar padarėte klaidų? Ko nekartotumėte ar darytumėte kitaip?
Statant be abejo buvo įvairių klaidų dėl patirties stokos: tai betonuojant per mažai suvibruoji ir turi ardyt taisyt, tai kažko nusiperki per daug ar per mažai, ar viską padaręs supranti, kad kažką buvo galima paprasčiau padaryti, tačiau iš esmės smulkmenos, kažkokių esminų klaidų padaryta nebuvo. Viena didesnių klaidų, dėl kurių ant savęs visdar pykstu, tai metalo lankstinių lankstymas pačiam (namo pamatui) - sutaupiau max. 200 eur, sugaišau gal tris savaites. Na, o dėl išplanavimo ir t.t., tai kol kas sunku pasakyti, kol negyvenam, bet šiai dienai vis dar esame ne ką mažiau patenkinti tuo, kas jau pastatyta, negu pirmomis dienomis, kai itin užsivedę dar tik ruošėmės statyboms ir viską dar tik projektavome.
Ar yra tokių darbų, kuriuos dabar mieliau perleistumėte kitiems nei darytumėte patys?
Ties kiekvienu sudėtingesniu ar ilgiau trunkančiu darbu atrodo, kad geriau reikėjo duot tai daryti kitiems, tačiau padarai, ir smagu, kad dar vienas etapas praeitas. Iš esmės perleisčiau kažką kitiems nebent laiko taupymo sumetimais, nes vienaip ar kitaip nėra to, ko negalėtum padaryti ir pats. Be abejo buvo sunkių akimirkų ar abejonių, bet viskas gaunasi.
Kokius darbus atlikti samdėte įmones/žmones? Ar pasiteisino toks pasirinkimas?
Samdyti darbai: langai, durys, stogo apšildymas ir guminės dangos dėjimas, pamato putplasčio armavimas, grindų betonavimas, elektra, santechnika (neskaitant grindinio šildymo, jį išsivedžiojau pats), sienų tinkavimas. Visus kitus darbus atlikau pats arba su draugų pagalba.
Kiek kainavo samdomas darbas?
Jei atmesti medžiagas ir skaičiuoti, kiek sumokėjau meistrams už darbus, gautųsi kažkur iki 10 tūkst. Eur.
Ar pavyko suskaičiuoti, kiek maždaug sutaupėte statydami patys?
Tiksliai nežinau, tačiau manau, kad bent 30-40 tūkst. tikrai sutaupėme, nemažai dar ir sutaupysime, nes meistrų daugiau samdyti nebeplanuojame.
Kas jums padėjo (turiu omeny tėvai, draugai ir pan.)? Kuriuos būtent darbus padėjo padaryti?
Mėgstu dirbi vienas, tad specialiai vengiau pagalbos ten, kur jos nereikia. Didžioji dalis darbų atlikti vieno pačio, nebent be abejo tokie darbai, kurių fiziškai neįmanoma atlikti vienam, t.y. betonuojant draugai padėjo einant iš paskos, vibruojant ir lyginant betoną, dedant sąramas ar perdangos plokštes ir įvairūs kiti darbai. Prie fasadų dirbantis draugas labai daug padėjo savo konsultacijomis, taip pat iš ruošinių pagamino visiems angokraščiams. Be abejo labai stipriai padeda ir draugė ties daug laiko užimančiais fiziškai nesudėtingais darbais: skalūno gręžiojimas, hidroizoliacijos tepimas, gipso siūlių glaistymas, įvairios kitokios smulkmenos.
Ar patys turėjote žinių apie statybas ir visą procesą, ar tiesiog daug domėjotės internete?
Niekada neturėjau jokių žinių apie statybas ar patirties, tiesiog kolega statėsi namą (ne pats), atsiuntė sąmatą parodyt, kas kiek kainavo ir kas po ko eina, tai šiek tiek padėjo susidėlioti viskam į savo vietas. Taip pat vienas geras draugas dirba statybos vadovu ventiliuojamus fasadus montuojančioje įmonėje ir iš esmės turi daug patirties ir supratimo, tad labai daug žinių, patarimų ir pagalbos gavau iš jo.
Na ir galiausiai, nerealiai pasisekė randant architektą (didžiausios rekomendacijos Vytautui Vytuviui www.formosperspektyva.lt ), kuris turėjo kantrybės aiškiai, smulkiai ir profesionaliai paaiškinti labai daug man kilusių, kartais galimai ir kvailų pradedančiojo klausimų, tad apibendrinant - viską dariau ir viskuom domėjausi pirmą kartą gyvenime.
Ar ateityje statytumėte dar vieną namą?
Na, dar laukia garažo statyba, nes kol kas turime tik pamatą, bet iš esmės nėra planų apie kitą namą - į šį projektą sudėjome viską. Vietos bus ir hobiams, ir pramogoms, ir svečiams, ir poilsiui, tad bent kol kas esame tokios nuomonės, kad antro didesnio ar kitokio prasmės statyti nebus - viską turėsime čia.
Ką patartumėt norintiems pasistatyti namą patiems?
Pagrindinis patarimas - planuokitės daugiau į priekį, negu reikia. Kuo anksčiau žinosit, kokią dėsite santechniką, kur kokie baldai stovės, kokio jie dydžio bus ar tiesiog susirašysite darbus smulkiai metams į priekį, tuo bus lengviau eiti per visą procesą. Na ir be abejo, nedėkite sau deadline'ų, nes labai tikėtina, kad bent kelis kartus juos praeisite.
Ar darbavotės po darbų ir savaitgaliais, ar ėmėte specialiai tam atostogas?
Visi trys variantai. Praktiškai visi savaitgaliai, visos atostogos ir bent pusė savaitės vakarų, buvo ir yra praleidžiami statybose. Tai dar prie rekomendacijų - įsivertinkite, ar norėdami patys pasistatyti namus, turėsite sąlygas ir galimybes tam skirti tiek daug laiko.
Na, ir įdomiausias visiems klausimas - kiek kainavo dėžutės statyba?
Dėžutė (pamatas, sienos, stogas) kainavo apie 30 tūkst.eur. Be abejo ties ta vieta buvo jau išleista gerokai daugiau pinigų (komunikacijos, leidimai, projektas, sklypas ir t.t.). Jei pridėti langus, grindis, stogo dangą, fasado apšiltinimą ir dangą, suma išauga maždaug iki 80 tūkst.eur., čia dar nevertinant visos vidaus inžinerijos, tinkavimo, gipso ir t.t., tad maždaug tiek kainavo atėjimas į visiškai absoliučiai tuščią vidų.
Ačiū labai Tautvydui už nuoširdžius atsakymus! Giriu už didelę kantrybę ir linkiu, jog šis namas išties būtų paskutinis! :)
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai
Jonas
skaitau ir darosi pavydu, kad taip zmones sugeba
(10) · (0) · Atsakyti · 2022 m. vasario 4 d.
Auris
As tai nesistebiu nes Tautvyda pazystu. Sekmes ir sveikatos !
(0) · (0) · Atsakyti · 2022 m. vasario 18 d.
Kaunas
O toks grybas buvo mokykloje
(0) · (0) · Atsakyti · 2022 m. vasario 18 d.
Šiaip
Nebenusišnekėk, visad buvo išradingas, kūrybiškas ir sumanus.
(0) · (0) · Atsakyti · 2022 m. vasario 18 d.