-
E-interjeras
Tai nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Teksto autorius: Evelina
Džiaugiuosi, jog vis daugiau šeimų pasipasakoja, kaip jiems sekėsi statyti namą. Juk tai ne vienadienis darbas, reikalaujantis ne tik fizinės jėgos, bet ir laiko. Taip pat, tai didelis išbandymas santykiams, bet panašu, jog Julitos šeimai statybos nepakenkė :) Jos Instagram paskyra čia.
Kodėl nusprendėte patys statytis namą?
Nes turėjome šiek tiek supratimą apie tai, kaip statomi namai. Be to, žinojome, kad tokiu būdu galime stipriai sutaupyti.
Kodėl namą? Kodėl ne butas ar kotedžas?
Toks klausimas niekada net nebuvo kilęs, visada žinojome, kad tikslas yra namas. Patys užaugome ne butuose, norėjome namo privalumų (erdvė, kiemas).
Kiek kv.m namas, kiek arų sklypas? Kokie reikalavimai buvo sklypui?
Namas 200 kv.m, sklypas 11,5 arų. Reikalavimas sklypui buvo pagrinde toks, kad būtų kuo daugiau gamtos, bet ne per toli ir nuo miesto. Tai įsigytas sklypas yra apie 4 km nuo miesto centro, bet tuo pačiu ir 250 metrų nuo upės. Gan įdomus buvo mūsų sprendimas būtent dėl namo vietos.
Esame panevėžiečiai, o 8 metus gyvenome Vilniuje. Namui sklypą pirmiausia buvome išsirinkę Vilniaus rajone, įsivaizdavome, kaip ten gyvensime ir persigalvojome, dėl didelių atstumų, kamščių. Susiklostė aplinkybės, kad persikraustėme į Panevėžį ir čia išsirinkome sklypą be ilgų apžiūrinėjimų. Atvykome apžiūrėti sklypo pagal skelbimą ir iškart nusprendėme, kad tai TA vieta.
Kodėl 1 aukšto namas, o ne 2?
Pradžioje planavome dviejų aukštų, bet aplinkinių praktika gyvenant dviaukščiuose namuose pakeitė mūsų nuomonę ir supratome, kad visgi vieno aukšto namai yra patogesni. Architektė suprojektavo pagal mūsų norus L formos namą, kad svetainės ir miegamųjų erdvės būtų atskirtos, o kadangi sklypas sąlyginai nemažas, nebuvo gaila ir jį plačiau apstatyti.
Kiek laiko užtruko "dėžutės" statyba?
Dėžutės duris užrakinome po 5 mėn, tačiau ji buvo šiek tiek neįprasta, kadangi rinkomės plokščiuosius pamatus. Tai dėžutė jau buvo su išvedžiota kanalizacija, vandentiekiu, grindiniu šildymu ir betonuotomis grindimis, paruoštomis laminato ir plytelių klijavimui.
Statybas pradėjome 2019 liepą, įsikėlėme 2020 rugpjūtį. Tad namas išdygo per 13 mėnesių. Daug laiko praleisdavome statybose su kūdikiu. Kol jis miegodavo vežime, namo kieme dirbdavome. Sakome, kad namas lyg dar vienas vaikas, nes namo pamatai iškilo tą patį mėnesį, kai gimė sūnus.
Ką atlikote patys, o kokius darbus samdėte?
Lengviau būtų išvardinti ką samdėme:
Daugiau mažiau atlikome viską patys su aplinkinių pagalba. Net ir statybinę medieną patys išsikirtome savo miške ir išsipjovėme.
Ar likote patenkinti samdomų darbų kokybe? Kiek tam išleidote?
Taip, kokybe likome patenkti. Aišku pastabų būtų galima rasti, tačiau nesame itin smulkmeniški ir priekabūs. O gyvenimo kokybės tie dalykai tikrai negadina.
Kur ieškojote rekomendacijų? Internete, per pažįstamus? Gal kokių patarimų turite, kaip išsirinkti ir neapsigauti?
Šiuo klausimu patarėjai turbūt būtume ne geriausi, kadangi statybos vyko itin greitai ir meistrų paieškos vyko daugiau tokiu principu: rinkomės, tuos kurie galėjo prisitaikyti prie mūsų darbų laiko plano. Bet kaip ir minėjome, pasisekė ir nesame nusivylę.
Kurie etapai buvo sunkiausi jums patiems?
Pamatų parengimas buvo pirmas darbas, bet morališkai sudėtingiausias. Kadangi pasirinkome plokštuminius pamatus ir darbų kiekis yra nemažas, kol pasiekiamas galutinis rezultatas. Gavosi taip, kad darbui laiko skyrėme daug, o rezultatas sunkiai jaučiamas. Pirmos mintys, kad jei taip ir toliau, tai namo dar greitai nematysime. Tačiau užpylus viską betonu, reikalai pajudėjo sparčiau ir rezultas matydavosi savaitėmis.
Paradoksalu, bet etapas, kai jau artėjo įsikėlimo laikas į namus, darėsi vis sunkesnis fiziškai. Norėjome kuo greičiau įsikelti į namą, išsikraustyti iš nuomojamo buto iki vasaros pabaigos, todėl paskutinį mėnesį tempai labai padidėjo. Dirbome daug, ilgai, maitinomės irgi bet kuo, kad negaišti laiko.
Ar padarėte klaidų? Ko nekartotumėte ar darytumėte kitaip?
Klaidų, žinoma, šiek tiek pasitaikė. Name gyvename kelis mėnesius ir jos po truputį pasimato, tačiau kol kas nieko tragiško. Dabar kelis sprendimus atliktume kitaip. Tačiau, turbūt nėra tokios pasitaikusios klaidos, kad labai kategoriškai sakytume, kad jau sekantį kartą tikrai taip nebedarytume. Galbūt tik susipažinę daugiau su skirtingais statybų etapais sekantį kartą lengviau įsivertinti, kuriuos darbus atlikti patiems, o kuriems samdytis žmones, nes ne visus darbus yra finansiškai naudingiau atlikti patiems. Kartais būna pigiau samdytis. Ypatingai, jei tikslas greitai pasistatyti namą.
Ar pavyko suskaičiuoti, kiek maždaug sutaupėte nesamdydami visko ar ne pirkdami "gatavo" namo? Jeigu ne, gal galėtum pasakyti, kiek buvo išleista dėžutei? Dėžutė, tai turiu omeny jau su stogu ir langais :)
Apšiltintas stogas, grindys ir fasadas, nuarmuota dėžutė su grindiniu šildymu, išvedžiota santechnika, kanalizacija ir grindinis šildymas, įskaitant projektavimo darbus, mums kainavo apie 65 000 Eur.
Ar ateityje statytumėte dar vieną namą?
Žinoma statytume, tačiau reikia šiek tiek pertraukos. Statybos mums pasirodė tikra "romantika", bet grįžti į tą etapą kol kas nesinori. Ir dabar dar turime nebaigtų smulkių ne pirmo būtinumo darbų, kaip terasos pastatymas. Nors medžiagos jau guli paruoštos, tačiau nekyla rankos eiti pradėti.
Ar yra tokių darbų, kuriuos kitą kartą mieliau perleistumėte kitiems nei darytumėte patys?
Galbūt fasado šiltinimą. Pats darbas tikrai nėra sunkus, tačiau gana ilgai užtruko ir manome, kad šitą laiką buvo galimą skirti kitiems darbams, kuriems samdant buvo išleista daugiau pinigų.
Ką patartumėt norintiems pasistatyti namą patiems?
Nebijoti. Tai nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, tačiau tuo pačiu įsivertinti, kad skirti laiko ir dėmesio darbams ir įvairioms smulkmenoms turbūt reiks daugiau nei taip pat įsivaizduojama. Neatidėlioti darbų, stengtis darbus atlikti kuo greičiau, nes gyventi name tikrai verta.
Ar patys turėjote žinių apie statybas ir visą procesą ar tiesiog daug domėjotės internete?
Asmeninė patirtis buvo bazinė. Turėjome suvokimą apie tai, kaip ir iš ko statomi namai, koks daugmaž darbų eiliškumas. Tačiau visitiek buvo daug mokymosi darbų eigoje. Konsultavomės su žmonėmis, mokėmės internete.
Kur būtumėte labiau pataupę?
Manome, kad mums ir taip neblogai pavyko. Pagrindinė likusi taupymo galimybė turbūt būtų lėtinti statybas ir dar daugiau darbų atlikinėti patiems. Nes didžiausia koreguojama išlaidų eilutė ir bus samdomi meistrai.
O gal kažkam būtumėte skyrę daugiau pinigų?
Kol kas atodo, kad ne. Nes taupėme ne kokybės sąskaita.
Kas jums padėjo (turiu omeny tėvai, draugai ir pan.)? Kuriuos būtent darbus padėjo padaryti?
Pagrinde tėvai ir vyro sesuo su savo vyru. Kai kuriems darbams pasitelkdavome “talkas” su dar didesniu aplinkinių žmonių kolektyvu.
Ar darbavotės po darbų ir savaitgaliais, ar ėmėte specialiai tam atostogas?
Visaip. Aš pati buvau vaiko priežiūros atostogose, o vyras užsiima verslais, tai turi galimybę koreguoti savo laiką pagal aplinkybes. Tačiau tie metai buvo išskirtinai skirti namui. Viena priežasčių, kodėl skubinome statybas, kad tie metai buvo paskirti namui ir kuo greičiau jį baigsime, galėsime judėti prie kitų projektų. Iš dalies į naudą mums išėjo Covid -
19 situacija, nes nebuvo pagundos stabdyti statybų proceso dėl pramogų ar kelionių, išnaudojome karantiną statyboms.
Ačiū už atsakymus!
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai