-
E-interjeras
Varžos rezultatas puikus - net 1.25 Ohm!
Teksto autorius: Paulius Aleliūnas
Pamatams darėme įžeminimą viso namo perimetru. Kodėl ne standartiškai, t.y. įkalant kuolą į žemę keliose vietose, sužinosite žemiau. Informacijos šia tema lietuvių kalba internete praktiškai neradau. Jeigu ne švogeris iš Vokietijos, tai apie tokį pamatų įžeminimą turbūt net nebūčiau sužinojęs. Pagal Vokietijos įstatymus, visiems pamatams turi būti padarytas potencialų išlyginimo kontūras (dažniausiai daroma plokštuminiams pamatams). Labai sudėtingai skamba, bet ganėtinai paprastai padaroma, nors teko eksperimentuoti.
Nusprendžiau, kad 60 sugręžtų polių gali neblogai pasitarnauti kaip bendras namo įžeminimas. Teko pasikonsultuoti su keliomis įmonėmis, kurios daro įžeminimą ir jos tik patvirtino, jog toks įžeminimas visai neblogas sprendimas.
Padarėme tris įžeminimo išėjimus išorinėse rostverko pusėse ir tris pamato vidinėje dalyje (du katilinėje ir vieną garaže). Išorinės įžeminimo vietos pasitarnaus, jeigu pasirodys, kad bloga įžeminimo varža (ji turėtų siekti 10 Ohm). Tokiu atveju būtų galima įkalti papildomą strypą ir pajungti į bendrą sistemą. Greitu metu turėtų įvesti elektrą, tad nekantriai lauksiu viso kontūro varžos matavimų. Tada bus galima pasakyti tikslesnius rezultatus ir ar mūsų padarytas įžeminimo būdas pasiteisino.
UPDATE (tekstas buvo parašytas anksčiau). Varžą jau pamatavo, elektrą jau turime. Kaip matote, varžos rezultatas puikus - net 1.25 Ohm!
Taip atrodė jau po betonavimo:
Geras įžeminimas reikalingas tam, kad prisilietus prie skalbimo mašinos ar iš krano bėgančio vandens, jūsų nekrėstų. Turbūt esate patyrę šitą nelabai malonų jausmą. Idealiu atveju, kiekvienas įrenginio įžeminimo laidas turi būti pajungtas į bendrą įžeminimo sistemą.
Buvo sunku rasti, kas Lietuvoje parduoda pajungimo taškus, kurie yra įbetonuojami į rostverko kraštą. Vokietijoje tokių detalių daug, tačiau kadangi per vėlai apie tai sužinojau, o pamatistai jau dirbo, reikėjo greit iš kažkur jų gauti. Radau įmonę Panevėžyje (prekiauja ir internetu) mijona.lt kurios vadybininkas padėjo išsirinkti reikiamas detales: vielą, prijungimus prie armatūros, įžeminimo taškus ir t.t. (nuorodos straipsnio apačioje).
Aplink visą namo perimetrą rostverke pravesta cinkuota 10 mm plieno viela, kuri yra sujungta į uždarą kontūrą. Naiviai galvojom, kad tą vielą bus galima lengvai lankstyti, bet tai padaryti buvo tikrai sunku. Vis tik 1 cm storis, tad viela labai tvirta ir nepasiduoda lenkimui. Bet sunkiausia buvo vielą prakišti kartu lenkiant ją kampe (kad būtų apie 90 laipsnių kampas).
Džiaugiuosi tuo, jog labai laiku nusprendėm užsiimti įžeminimo darbais, nes pamatistai dar nebuvo pilnai surišę armatūros (tik dviem sienoms), tad su kitomis sienomis ir kampais buvo jau žymiai lengviau. Tą vielą reikėjo prakišti per armatūros centrą, kaip matosi nuotraukose, tai patarimas kitiems būtų vielą prakišti tada, kai dar nėra sudėta horizontali armatūra.
Po šio etapo reikėjo vielą pritvirtinti prie išlindusios nuo polių armatūros. Naudojau nuotraukoje matomas detales.
Kad būtų įtvirtinti įžeminimo taškai prie horizontalių armatūrų, naudojau žemiau parodytas detales.
Per visą namo perimetrą vielą jungti teko per tris vietas (nes prakišti jos nedarant jungimų buvo tiesiog neįmanoma). Nelabai smagu, nes nežinome ar nesioksiduosis, bet gerai suveržiau su kampinėmis detalėmis, kurios duoda didelio ploto sujungimus ir tikiuosi, kad užbetonavus ta viela negaus deguonies ir nepradės rūdyti. Neturėtų, nes ji cinkuota.
Detalių sąrašas, kurias pirkome įžeminimui:
1. Fiksuotas įžeminimo taškas. Nuoroda.
2. Jungtis juostos iki 25mm pločio sujungimui su Rd22mm armatūra. Nuoroda.
3. Kontrolinė-atjungimo jungtis Rd8-10mm vielai. Nuoroda.
4. Jungtis kryžminiam Rd10mm vielos sujungimui grunte. Nuoroda.
5. Rd10mm cinkuoto plieno viela. Nuoroda.
6. Fiksuoto įžeminimo taško ašis. Nuoroda.
7. Jungtis juostos iki 30mm pločio sujungimui su Rd22mm armatūra ir Rd7-10mm viela. Nuoroda.
Visą pamatų įrengimo video rasite čia:
Straipsnis parašytas bendradarbiaujant su UAB "Mijona".
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai
Tomas
Pačios armatūros negalima buvo naudoti vietoj vielos?
(1) · (0) · Atsakyti · 2020 m. balandžio 14 d.
paulius Aleliūnas
Gal ir galima būtų naudoti, tik ją reiktų virinti, kad užtikrinti gerus kontaktus perimetre. Bėda gal būtų su pajungimo taškais, 10mm vielos ir armatūros kontaktų sujungimo plotas būtų labai mažas, o jei armatūra toje vietoje parūdytų - gautųsi blogas kontaktas.
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. balandžio 14 d.
elektrosmontazas@gmail.com
paulius Aleliūnas Ir domėkis ta elektronika ,kuri nieko bendro neturi (ir neturės su tuo ką čia komentuoji) Kas bus ir kaip bus-niekas neatsakys ,o tikomybė,kad žaibas trenks lygi 0,loterijoje laimėti milijoną yra didesnė.
(0) · (0) · Atsakyti · 2023 m. spalio 29 d.
Jonas
O kaip suskaičiavote kiek ir kokiu detalių reikia tvirtinimams pačios cinkuotos vielos? Kaip tankiai ją tvirtinti prie armatūros?
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. gegužės 10 d.
elektrikas
uzsiemat kazkokiom nesamonem.
(4) · (1) · Atsakyti · 2020 m. gegužės 24 d.
Dovydas
Iš mandrumo turbūt
(1) · (0) · Atsakyti · 2020 m. spalio 6 d.
PutinPowe
Paulius raso ,kad yra progarmuotojas ,bet stipriai domisi elektronika. Hmmm . Cia su elektronika isvis nera nieko bendro ,jeigu ka :)
(1) · (1) · Atsakyti · 2020 m. spalio 17 d.
so what
ir ką čia tuo norėjot pasakyti, tamsta?
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. spalio 19 d.
Tony
(3) · (0) · Atsakyti · 2021 m. sausio 23 d.
Linas
kaip suprantu mažiausia varža pasiekiama kai geriausias laidumas- t.y. jeigu poliaus armatūra giliai žemėje yra vandenyje - būtų idealu (tik surūdytų..). O kai poliaus betonas išdžius, kažin varža nepasikeis? Jeigu dar pamatuosite, parašykit prašau, įdomu kaip bus, vis tik beveik metai praėjo.
(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. vasario 7 d.
Paulius Aleliūnas
Aišku, metams bėgant varža turėtų didėti, bet rezervo yra per akis. 3m gylyje drėgmės yra pakankamai, kuolų skaičius gaunasi labai didelis, tad labai didelis plotas kontaktuoja su žeme. Jei pasitaikys žmogus galintis pamatuoti, būtinai pasidalinsime rezultatais :)
(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. kovo 9 d.
Vytas kardas
ar toks izeminimas taurnautu + kaip zaibolaidzio izeminimas?
(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. kovo 9 d.
Paulius Aleliūnas
Manau, kad negalima žaibolaidžio maišyti su namų įžeminimu, turėtų būti atskiras įžeminimo kontūras.
(1) · (1) · Atsakyti · 2021 m. kovo 9 d.
Jonas
Gelžbetonis apsaugo armatūrą nuo korozijos, kol armatūra yra jo viduje.
(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. kovo 23 d.
Egis
Gelžbetonis be armatūros - tai tik betonas. Bet taip, tiesa, betonas apsaugo nuo rūdijimo, jei ne per didelė drėgmė.
(1) · (1) · Atsakyti · 2021 m. balandžio 4 d.
Vilius.
Manau visgi Lietuvoje reikėtu vadovautis lietuviškais įstatymais. Galiausiai kai jungiate namą prie elektros tiekėjo tinklo prijungiamas ir įžeminimas atskiru laidu kabelyje(geltona su žalia spalva) prie jo ir pajungtas visų namo rozečių įžeminimas. Reikalavimo iš ESO kiek pamenu nebuvo kad namo pamatas privalo būti įžemintas tai ir nedariau jo nuosavo. Gyvenu jau 5 metus ir būtent ant plokštuminio pamato - visa elektronika veikia stabiliai, jokių "stebuklų" su elektroniką namuose neturiu. Jūsų atveju kaip padarėte tokį gerą įžeminimą, tai galimai potencialų skirtumas, jeigu toks atsiras kad ir elektros tiekėjo tinkle eis per Jūsų pamatą? Juk srovė eina lengviausiu keliu - sumažinote varžos kiekį iki 1,25 Omo. Aš ne elektrikas, nenoriu Jūsų gąsdinti, mano žinios tik paviršutinės. Buvo pokalbis ir apie žaibą. Sakykite kas bus, jeigu žaibas trenkia į elektros liniją? Kaip jis pasieks žemę, tikiuosi per stulpo pamatą?
(1) · (0) · Atsakyti · 2021 m. gegužės 26 d.
Linas
(0) · (1) · Atsakyti · 2021 m. birželio 7 d.
Robertas, VJDRMC elektrotechnikų mokytojas.
Gerbiami elektrikai, viskas padaryta labai teisingai! Gaila, bet Lietuvoje iš 100 elektrikų tik 0,1 moka į rengti potencialų suvienodinimą, įžeminimą ar ĮNULINIMĄ, o dar ir žaibosauga!Iir kaip visą tai sujungti. Jei reikia pasimokyti, ateikit pas mus į mokymus.
https://www.vjdrmc.lt/kontaktai/
(1) · (0) · Atsakyti · 2021 m. liepos 24 d.
Martynas
Rašėt kad taip daromas su plokštuminiais pamatais. Bet juk plokštuminis pamatas neturi salyčio su žeme.
(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. rugpjūčio 9 d.