-
E-interjeras
Daugumą valdymo blokų projektuosiu ir gaminsiu pats.
Teksto autorius: Paulius Aleliūnas
Šiame įraše labai supaprastintai ir iš esmės papasakosiu apie būsimo namo išmanios sistemos valdymo principus, pasakysiu, kodėl ją darysiu pats, o ateityje kai kuriuos dalykus panagrinėsiu daug plačiau ir išsamiau.
Pradėsiu nuo to, kas apskritai yra išmanūs namai. Daugelis žmonių išmanius namus įsivaizduoja, kaip tam tikrų prietaisų valdymą distanciniu būdu, pavyzdžiui šildymo ar šviestuvų įjungimą ir valdymą per telefoną. Mano nuomone, tai nėra išmanūs namai, na, arba labai maža jų dalis. Kiekvienas elektrinis įrenginys, esantis name, turi turėti ryšį su bet kokiu kitu elektriniu įrenginiu. Padariau supaprastintą schemą.
Pabandysiu papasakoti keletą palengvinimų buityje, kurie atsirastų dėka išmanių namų sistemos.
Prietaisai, kurie galėtų būti valdomi per išmanių namų sistemą. Rozetės, jungikliai, šviestuvai, grindinis šildymas, rekuperatorius, kondicionierius, gartraukis, signalizacija, garažo vartai, žaliuzės, kaitlentė, vonios ventiliacija (jeigu tokia yra), drėgmės ir temperatūros jutikliai, kameros, durų skambutis, centrinis dulkių siurblys ir t.t.
Išmanių namų sistemos valdymo principas. Mano planuojama valdymo hierarchija bus tokia, kad kiekvienas įrenginys siųs signalą į centrinį kompiuterį. Centre bus visos "smegenys", kurios pagal atitinkamus algoritmus nuspręs, kaip turi elgtis kiekvienas prietaisas. Algoritmus rašysiu pats (aš juos vadinu “logika”, t.y. kas nuo ko priklauso), kuriuos laikui bėgant galima bus koreguoti pagal poreikį, tai sistema nebus ribota.
Namų būseną/statusą bus galima matyti savo telefone. Matysis, kurios durys užrakintos, bus galima siųsti komandas į centrinį kompiuterį ir valdyti, tai kas yra numatyta nuotoliniu būdu.
Kalbant apie rozetes ir jungiklius, kievienas iš jų būtų valdomas atskirai. Jungikliai siųstų informaciją apie savo būseną į centrinį kompiuterį, o ne junginėtų tiesiogiai apšvietimą. Viskas vyktų centrinio “proto pagalba”. Tarkim, nuėjus miegoti, 3 kartus paspaudus jungiklį prie lovos, įsijungtų naktinis signalizacijos rėžimas, užsidarytų garažo durys, išssijungtų visi nereikalingi įrenginiai ir šviesos. Tokiu “logikų” ir scenarijų galima sugalvoti labai daug ir įvairių.
Atskiras rozečių valdymas pasitarnauja tam, kad nereiktų ištraukinėti pakrovėjo ar kitų laidų. Tiesiog esant tam tikram scenarijui, tos rozetės būtų automatiškai atjungiamos arba paliekamos įjungtos pagal poreikį.
Žinoma, ne mažiau svarbu ir visos sistemos saugumas. Planuoju naudotis tik laidais, jokio wireless, nes wireless nėra saugus ir patikimas dalykas, lyginant su kabeliais. Yra įrenginių, kurie visiškai blokuoja wireless ir juos naudoja vagys. Tada neveikia niekas - nei telefonas, nei wireless ir apskirtai nebeegzistuoja joks ryšys tarp įrenginių. Su laidais visiškai kitaip. Lėktuve ar mašinoje nerasite jokio wirelles signalo, visa informacija perduodama laidų pagalba, tad laidai šiuo atveju yra pats saugiausias pasirinkimas, be to wireless atveju kiekvieną įrenginį reikia ir “maitinti”.
Kiekvienas įrenginys bus prijungtas atskiru internetiniu kabeliu. Centriniame kompiuteryje bus įdiegtas MQTT brokeris, kuris siųs ir gaus informaciją iš kiekvieno įrenginio naudojant saugų protokolą. Tai yra plačiai pasaulyje naudojamas didelio kiekio įrenginių bendravimo protokolas.
Iš išorės nebus įmanoma prieiti prie įrenginių. Viskas bus atskirame tinkle ir pasiekiama tik iš namo vidaus, o į internetą išeis tik informacija apie būsenas ir pan. Bus galima siųsti leidžiamas komandas nuotoliniu būdu, tarkim per telefoną. Kiekvienam įrenginiui maitinti bus naudojamas POE maitinimas (POE - tuo pačiu kabeliu paduodamas maitinimas ir interneto ryšys).
Jeigu dingtų elektra, planuoju naudoti akumuliatorių, kuris pakeis įtampos dingimą kažkuriam laikui. Veikimo laikas priklausys nuo akumuliatoriaus talpos.
Turbūt galvoje sukasi klausimas, ar brangu įsirengti tokią išmanių namų sistemą? Brangu. Labai daug gamintojų siūlo standartinius sprendimus, kuriuos plėsti ar tobulinti kartais nėra galimybės, o jeigu nori kažko individualaus, pvz. kad sistema bendrautų su jau namuose esančiais įrenginiais, tai būtų dar didesni pinigai arba tiesiog neįmanoma. Taip, yra visokie hub'ai, kurie apjunginėja skirtingų gamintojų sistemas, bet jų galimybės irgi yra labai ribotos, be to, tokios sistemos sunkiai sugeba veikti be kinietiškų serverių :)
Taip pat man labai nepatinka siūlomų ekranėlių dizainas. Kiek teko ieškotis, jie atrodo atgyvenę, griozdiški, pilni mygtukų, kur sunku susigaudyti, ką spausti, o naktį jų išvis nematyti ir tenka ieškoti apgraibomis. Galvoju, kad pavyks ekranėlius susikonstruoti pačiam.
Daugumą valdymo blokų projektuosiu ir gaminsiu pats. Apie visą darbų eigą galėsite skaityti ateityje. Žinoma, tokius įrenginius kaip signalizacijos bloką, rekuperatorių, dujinį katilą pajungsiu prie OpenHAB sistemos, kuri turi platų funkcionalumą įrenginių valdyme. Šiems įrenginiams reikės nusipirkti LAN modulius.
Žinau tiek, kad bus nemažai kilometrų laidų, kurie bus paslėpti sienose ir lubose. Manau, kad jie ir kainuos daugiausiai. Visą elektros instaliaciją žadu atlikti pats, todėl darbas nieko nekainuos. Nesakau, kad viskas bus iškart įgyvendinta, bet visas trasas turėsiu numatyti ir padaryti dar prieš įrengiant apdailą. Sunku? Nemanau. Labiau įdomu, nes tai lyg hobis!
Ekranėliai. Kaip gi išmanūs namai be ekranėlių? Kiekvienam kambaryje planuoju dėti po ekranėlį 720x720px, iš kurių bus valdoma visa išmanių namų sistema. Pabandymui esu nusipirkęs vieną ekranėlį, kuris jungiamas per HDMI ir turi lietimui jautrų capacity ekraną (touch screen'o jautrumas, kaip telefono ekrano), bet kolkas neatradau tinkamo sprendimo, kaip perduoti vaizdą iš centrinio kompiuterio. Galvoju prie kiekvieno ekranėlio naudoti po Raspberry kompiuteriuką, kuris tinklu užkrautų tam tikram kambariui skirtą web puslapį iš serverio ir per jį viskas būtų valdoma.
Kiekvienas kambarys turėtų sau priskirtą aplinką. Ekranėlis galėtų rodyti tai, ką nori, pvz., kai prie vartų į skambutį paskambina žmogus, visuose namuose per kiekvieną ekranėlį automatiškai įsijungtų kameros vaizdas, kad nereiktų eiti prie durų. Arba, jei suveiktų signalizacija, automatiškai įsijungtų kamerų vaizdas. Viskas programuojama ir padaroma, reikia tik teisingos vizijos. Kitais atvejais (budėjimo) galima rodyti kambario temperatūrą, būtų patogu ir grindinio šildymo temperatūros reguliavimas ir pan.
Gal jūs turite kažkokių geresnių sprendimų, kaip galėčiau iš centrinio kompiuterio perduoti vaizdą, nes tai kolkas vienintelis mano sugalvotas sprendimas?
Šiam kartui tiek, tikiuosi pavyko pakankamai aiškiai nupasakoti savo viziją.
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai
Erika
Net nenutuokiau, kad tokie dalykai išvis yra padaromi ir realūs, kai apie elektrą nei bum bum :) Gerai, kad pats autorius šiuos dalykus ir pasidarys, nes statistiniam lietuviui įprastas elektrikas jaučiu tik prie smilkinio pirštu pasukiotų ko čia užsigeidė
(6) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Evelina Aleliūnienė
Ha ha, įtariu, kad tikrai taip ir būtų :DD
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Simas Budginas
Sveiki Pauliau,
įdomus ir išsamus straipsnis
(5) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Simas Budginas
Kokias alternatyvas apžvelgėte prieš pasirenkant šį sprendimą?
Kaip šiuo metu yra paplitęs MQTT plaikymas?
Gal lyginote MQTT su KNX? :)
(1) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Paulius Aleliūnas
(3) · (2) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Simas Budginas
paulius Aleliūnas Geri pastebėjimai.
KNX turi gana platų palaikymą ir jungtukų įvairovę.
Ar planuojate susidėti jungtukus su daugiau nei vienu mygtuku, indikacinėmis lemputėmis?
Kaip tokiu atveju perduotumėte signalus į MQTT brokerį?
Įdomu, kokį sprendimą priėmėte I/O input
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 3 d.
Simas Budginas
* Įdomu, kokį sprendimą priėmėte I/O input'ams registruoti?Ačiū
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 3 d.
Paulius Aleliūnas
Galvoju, kad darysiu standartišką el. instaliaciją, tokią kokia yra priimta išmaniuose namuose. Kiekvienas jungiklis ir kiekviena apšvietimo zona, bus nuvesta į el. skydinę. Jei dvigubas jungiklis, tai iš viso bus reikalingos trys gyslos, tik jose bus ne 220v, o bendra žemė ir 5 ar 12v, loginiam signalui perduoti. El. skydinėje stovės blokas, kuris stebės viso namo jungtukų būsenas ir t. t. Jis ir siųs visą informaciją į MQTT brokerį. Jungtukus galvoju naudoti skambučio tipo, nefiksuotus. Paspaudus susiformuos impulsas, kurį blokas skydinėje ir užfiksuos. Dėl indikacijos negalvojau, bet jei reikės, visada galima papildomai įmesti UTP kabelį, nėra jis toks ir brangus. I/O nuskaitymui statysiu arduino, kuris bus pajungtas į LAN ir susiconnectin'ęs su brokeriu, stebės įėjimus. Kad išvengti nepageidaujamų trukdžių, galvoju visa tai atskirti optronais. O kad išvengti nepageidaujamų užkritimų, naudoti išorinį nepriklausomą watchdog'ą. Arduino renkuosi dėl to, nes šie darbai yra labai paprasti.
(3) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 3 d.
Kirillas Mi
Hdmi-lan-hdmi konverteriai
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Paulius Aleliūnas
Apie tai šiek tiek galvojau, bet nesu bandęs. Touchscreen jungiasi per USB, ar yra normalus sprendimas perduoti kartu ir usb
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Arūnas
paulius Aleliūnas Yra ir USB-LAN-USB. teko susidurt Beckhoff CU8801-0000, būtent tam ir naudojamas, nutolusiam HMI tach screenui
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 11 d.
Paulius Aleliūnas
Arūnas Spendimas geras, bet labai daug vietos užimtų. Norėčiau viską sutalpinti į 85x85mm dėžutę.
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 15 d.
Simas Budginas
Idėja naudoti ekranėlius su Raspberry PI skamba labai logiškai.
Durų skambutis galėtų būti kaip IP kamera, tokiu būdų dar galėtumėte ir atsiliepti iš artimiausio ekranėlio/valdiklio.
(1) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Karolis
Siuliau alternatyvai pasidometi apie home assistant. Vietoj ekraneliu ne paprasciau plansetes amazon fire tablet po keliasdesimt doleriu naudoti? bet kada gali pasikeisti ir pan. Taip pat siulyciu pagalvoti apie xiaomi aquara zigbee sensorius, jie veikia puikiai, yra pigus, o zigbee adapteris prie raspberry 30-40eur tekainuoja. Toliau, bandant sutaupyti siulyciau perzvelgti poe reikalinguma, visgi poe iranga apart kameru sistemu yra pakankamai brangi. Apsvietimui ir paprastu irenginiu valdymui yra sonoff (wifi mqtt), ikea (zigbee), nodemcu diy ir kt sprendimai, kurie nepleso kisenes ir veikia stabiliai, vienintelis sonoff jungikliu minusas (jei dizainas tinka), kad skyles sienose reikia derinti prie ju. P.s home assistant puikiai veikia ir kaip signalizacija su rasperry gpio pajungtais herkonais ir sirena.
(2) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Paulius Aleliūnas
Ačiū už idėjas. Home assistant neteko bandytis, bet jaučiu ten viskas labai panašu, kaip ir openHab. Tik tiek, kad aš openHabe randu visus įrenginius, kuriuos planuoju pirkti: apsaugos sistemą, rekuperatorių ir pan. Kol nauja statyba, galima atsivesti laidus, kai nebėra galimybės, tenka naudoti wirelles, bet wirelles nematau jokių pliusų, elementus reikia prižiūrėti ir pan. POE nėra toks brangus, kai galinius taškus galvoji projektuotis pats. Radau už protingą kainą konverterių.
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Saulius
paulius Aleliūnas Koki rekuperatoriu pats planuoji ir ka jame galima matyti/valdyti openhab'e? As mastau apie home assistant ir komfovent rekupa, tik ner jau taip daug ka jame galetum pavaldyt is HA. Aisku nezinau ir kiek ko realiai prireiks.
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 11 d.
Paulius Aleliūnas
Saulius Esu nusižiūrėjęs ComfoAir Q450, bet tai nėra galutinis sprendimas. Manau, kad prie funkcijų bus galima prieiti tiek, kiek leidžia jų pačių programėlė. Žinau, kad nuotoliniu būdu prie jo prisijungia serviso darbuotojai ir jį konfigūruoja, tai galima spėti, kad jo valdymas yra labai platus.
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 15 d.
Modestas
Saulius
(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. kovo 17 d.
Matas Karaliūnas
Viskas skamba labai gerai, kol nebuna fuck-up ir nebegali namuose sviesos isijungti (luzta hub, sudega switchas ar siaip kazkokia nesamone). As taip pat delioju namo plana, taciau po analizes nusprendziau, kad seno gero varinio kabelio nenoriu atsisakyti su iprastais jungikliais (begale dizainu ir kainos nuo protingu iki... ), taciau tuo paciu tureti galimybe juos valdyti. Labai patinka Shelly projektas, kuris tikrai vertas demesio tiek kainos prasme, tiek ir funkcionalumo. Teko gal kazka girdeti, kokia nuomone?
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 2 d.
Paulius Aleliūnas
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 3 d.
Evaldas
Tikrai "Switcher"? O šiaip tai kaip sau, "for fun", tai idomu ir MQ, ir Raspberry, ir Home Assistant, ir visi kiti nestandartiniai zaisliukai, tik va ziauriai, ziauriai nenoreciau nusipirkt tokio namo/buto su visu tokiu "protu". Net ir Aquara kažkiek mažiau baisi, su savo zigbee, ar vidiniais kitais protokolais.
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 9 d.
Darius
Pats naudoju Home assistant ant raspberiuko ir mix įvairių įrenginiu kaip Hue lempos, sonoff wifi relės, aquara judesio ir langų davikliai ir t.t. Vienas perspėjimas, naudot gera microsd kortele pritaikyta nuolatiniam rašymui, nes paprasta parėjo per kelis men. Antra - turet backup sistema (atsargine kortele arba su visu raspberiuku). Iš jungiklių labai patiko xiaomi laidinis, perjungia apšvietimą akimirksniu ir tuo pačiu per wifi nusiunčia info į centrale. Veikia ir numirus centralei :) hue jungiklis gerai kad hue šviesas valdo ir be centrales per savo hub, bet jaučiasi vėlavimas.
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 9 d.
Paulius Aleliūnas
Kokią patikimą kortelę rekomenduotumėte?
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 10 d.
Darius
paulius Aleliūnas manęs dar nepavede (naudoju apie metus) https://www.kilobaitas.lt/Atminties_korteles/Samsung/Samsung_PRO_Endurance_64_GB,_M/MB-MJ64GA/EU/CatalogStoreDetail.aspx?CatID=PL_645&ID=827159&utm_source=kaina24.lt&utm_medium=referral
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 11 d.
Paulius Aleliūnas
Darius Dėkui
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 15 d.
Saulius
Jau Raspberris palaiko boot from usb, taigi pasodini ant SSD ir vargo nematai :)
(2) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 15 d.
N.
Ir kokia to viso nauda? Esu uz naujoves, bet cia beprasmis projektas. Jei nesugebi susimoketi už elektrą ar dujas, taikam meti pinigus į balą? As išvykęs iš namų neatjugiu nieko, nes nesu paranojikas, palieku juo šiltus ir grįžtu į siltus kai grįžtu. Mano namuose yra ir kameros ir belaidziai jungtukai, katilo valdymas telefonu. Jei smegenų neturi, kad isjungti jungtuka, tai mesk tukstanvius. P.S.kokio dydzio namas?
(2) · (9) · Atsakyti · 2020 m. birželio 11 d.
Red
Autorius raso, kad tai hobis. O juk hobis ne tam kad sutaupytu pinigus, bet kad paivairintu gyvenima ;) . Aciu autoriui kad dalinasi, jeigu nenustos bus smagu matyti kaip vuskas klostosi....
(12) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 13 d.
Ieva
Šiaip jau šiais laikais taupymas ant tokiù dalykù egzistuoja ne dėl keliù kapeikù, o dėl to, kad nereiktù beprasmiškai naudoti ištekliù. Ir jei iš viso straipsnio pamatėt tik elektros ir vandens pataupymà, sakyčiau arba prastai skaitėt arba iš karto atėjote su intencija apdergti kito žmogaus hobį/asmeninį projektà, daugybę valandú darbo, kurį jis kuria SAVO naudojimui.
(10) · (0) · Atsakyti · 2020 m. liepos 12 d.
čia
toks komentaras back iš 90-s buvo :D
(2) · (0) · Atsakyti · 2021 m. rugsėjo 10 d.
Robertas, VJDRMC elektrotechnikų mokytojas.
Sugedus pagrindiniam kompiureriui, NAMAS bus miręs. Be to, be pačio rankų niekas neapsiims remontuoti. Parduodant vertė 0. Jau neaplenksi niekaip ką sukonstravo 1000 inžinierių, tik veltui gaiši laiką. Manau, KNX geresnis sprendimas, išsprendžiantis visus šuos klausimus.
(2) · (0) · Atsakyti · 2021 m. liepos 24 d.
Paulius
@Robertas - gal žinote kokios yra KNX sprendimo kainos? Pasidalinkite prašau. Manau DYI projektai yra su daug mažesne pradine investicija.
(1) · (0) · Atsakyti · 2021 m. rugsėjo 10 d.
Visvaldas
Savo statomame name darysiu labai panašią sistemą kaip teksto autorius. Tiesą sakant, savo bute jau eksploatuoju panašią sistemą jau 4 metus.
Tarp pagrindinių skirtumų būtų tai, kad naudojama HASSIO vietoj OpenHab, vietoj arduino naudojami esp32/esp8266 ir MQTT pakeičiau į esphome - papraščiau sukonfiguruoti bei sekti visų įrenginių statusą. Kaip ir pas autorių jungtukai atšokantys su spyruoklėmis, kuriais teka low voltage iki esp valdiklių. Labai pasiteisino tai, kad tas pats esp valdiklis priima input ir duoda pwm output led šviesoms. Toks sprendimas leidžia tai, kad neveikiant tinklui ar nusmigus HA prarandami automations in integracijos, tačiau šviesas galima toliau valdyti įprastiniais sieniniais jungtukais. Dimminimas veikia laikant nuspaustą jungtuką.
(2) · (0) · Atsakyti · 2021 m. spalio 3 d.
Saulius
Atsidūriau tame etape, kai jau turiu susibraižyt elektros instaliacijos schemą ir pradėt vedžiotis. Norai mano labai panašūs, irgi mėgstu DIY, opensource ir t.t., bet supratau, kad gal nebenoriu daryt visiško "samapalo" (t.y. visiškai custom sprendimo su savo gamintais elementais), nes:
(3) · (0) · Atsakyti · 2021 m. gruodžio 16 d.
Kazimieras
Mano planuose apšvietimo/užuolaidų valdymui naudoti VELBUS įrangą, kuris gali veikti be centinio "serverio" ir veikia panašiai kaip MQTT. Be to yra integracija su HomeAssistant, kuris apjungs ir kitas sistemas
(0) · (0) · Atsakyti · 2022 m. rugpjūčio 3 d.