-
E-interjeras
Geriausia dušo lataką montuoti prie sienos po dušo galva.
Teksto autorius: Evelina
Latakas ir trapas padeda surinkti vandenį, kad patalpa neskęstų ir dažniausiai kažkuris iš jų montuojamas dušo zonoje, bet šiame straipsnyje noriu aptarti ir katilinės bei garažo patalpas. Kartu su Mindaugu Mikštu iš ACO, aptarėme pagrindinius klausimus ir niuansus ir tikimės, jog šis straipsnis atsakys į jums kylančius klausimus.
Kuo iš esmės skiriasi trapas nuo latako?
Dušo zonoje latako naudojimas yra praktiškesnis sprendimas. Latakas didesniu perimetru surenka vandenį. Priklausomai nuo sumontavimo vietos, latakui užtenka vienos arba dviejų krypčių nuolydžio. Atitinkamai, trapas turi turėti nuolydį iš keturių pusių, kas apsunkina tinkamo nuolydžio suformavimą, plytelių supjovimą ir klojimą, o taip supjautos trapui plytelės dažniausiai neturi gero estetinio vaizdo.
TRAPAS KATILINĖJE
Mindaugas katilinėje rekomenduoja montuoti trapą, nes gali įvykti avarija/gedimas, kuomet reikės staigiai surinkti didelį kiekį vandens iš boilerio, skalbyklės ar kito vandens šaltinio. Trapo maksimalus vandens pralaidumas siekia iki 1,5l/s, dušo latako – 0,91l/s.
Jei katilinė yra rūsio patalpoje (žemiau patvankos lygio), rekomenduojama naudoti trapą, kuris savyje turi atbulinį vožtuvą. Taip apsaugosite patalpas ne tik nuo avarijos ar gedimo, bet ir nuo atbulinės tekmės srovės persipildžius lietaus surinkimo sistemoms.
TRAPAS, LATAKAS GARAŽE
Pagrindiniai skirtumai tarp linijinio (latako) ir taškinio (trapo) vandens surinkimo yra perimetras, kuriuo surenkamas vanduo ir reikalingo nuolydžio formavimas. Latakas surenka vandenį visa savo linija ir nuveda į lietaus kanalizaciją. Trapas surenka vandenį tame taške, kur yra sumontuotas. Pagal pasirinktą montavimo vietą, latakams pakanka vienos arba dviejų krypčių nuolydžio. Paprastėja kasybos ir kanalizacijos vamzdžio įrengimo darbai. Trapui privalomas nuolydžio formavimas iš keturių pusių. Padidėja darbų ir medžiagų apimtis formuojant nuolydžius ir įrengiant kanalizacijos vamzdį.
Garažo zonoje praktiškesnis sprendimas yra įrengti latakus. Paprastai latakai yra įrengiami šiose vietose:
Lauke ties garažo vartais latakai montuojami tuomet, kai dalies sklypo nuolydis yra nukreiptas link garažo (garažas įrengtas žemiau pastato nulinės altitudės). Latakai surenka vandenį, kuris nuteka nuo pastato fasado, garažo vartų ir susikaupusį ant kiemo dangos.
Garažo viduje išilgai įvažiavimo latakai montuojami tuomet, kai atsiranda būtinybė vandenį surinkti tik iš garažo patalpos (sklypo nuolydis yra pakankamas ir nukreiptas nuo viso pastato perimetro). Taip pat šis sprendimas leidžia apsisaugoti nuo neplanuoto vandens patekimo iš lauko į garažą.
Latakų vieta po automobiliu pasirenkama tuomet, kai reikia surinkti vandenį tik nuo automobilių ir yra tinkamas nuolydis nuo garažo vartų lauke. Šis sprendimas yra efektyviausias žūrint iš ekonominės pusės.
Grįžkim prie dušo latakų. Aš, kaip interjero dizainerė, manau, jog pats estetiškiausias yra dušo latakas su įklijuojama plytele (matosi tik tarpelis, kur subėga vanduo). Man buvo įdomu, ar toks latakas turi kažkokių minusų lyginant su įprastomis grotelėmis. Mindaugas Mikštas sako, jog šis sprendimas kaip tik turi pliusą lyginant su įprastomis grotelėmis. Aplink groteles su įklijuota plytele nesirenka plaukai, ji yra sulaikomi sifone arba plaukų sietelio pagalba. Tuo tarpu įprastų grotelių tarpuose plaukai užsilaiko ir taip sugadinamas dušo zonos estetinis vaizdas.
Kurioje vietoje geriausia montuoti lataką/trapą? Prie sienos, vidury patalpos, ar nėra skirtumo?
Geriausia dušo lataką montuoti prie sienos po dušo galva. Tuomet pakanka dušo zonoje suformuoti nuolydį viena kryptimi į dušo lataką. Taip pat prausiantis neteks stovėti žemiausioje vietoje, kur susirenka visas vanduo.
Koks nuolydis reikalingas?
Nuolydis turėtų būti 1,5-2%. Jį suformuoti puikiai tinka ACO profiliuotis.
Kaip žinoti/apskaičiuoti, kad vanduo tikrai subėgs į lataką/trapą?
Prieš pasirenkant lataką arba trapą, reiktų žinoti, kokia dušo galva bus montuojama ir koks jos pralaidumas. Tuomet reiktų pasirinkti tokį lataką/trapą, kurio pralaidumas nebūtų mažesnis nei dušo galvos.
Koks mažiausias sifono aukštis?
SAUSAS AR ŠLAPIAS SIFONAS?
Sausame sifone nuo nemalonaus kvapo apsaugo membrana arba plūdė, o šlapio tipo sifone - vanduo esantis jame.
Reiktų turėti omenyje, kad sauso tipo sifonas veikia tinkamai tik tuomet, kai jis yra švarus. Jeigu į jo vidų patektų svetimkūnis, tuomet jis pilnai neužsidarytų ir neapsaugotų nuo nemalonių kvapų. Bendrai paėmus, šlapio tipo sifonas yra racionalesnis sprendimas, nes jis nesugenda ir jį išvalius puikiai vėl veikia. Jeigu išdžiūva vanduo ir atsiranda nemalonus kvapas, įpylus į sifoną vandens, problema dėl kvapo greitai pašalinama. O sauso tipo sifoną reiktų ardyti, kad išvalyti arba jam pasižeidus reiktų jį keisti. Taip pat sauso tipo sifonai sumažina dušo latako pralaidumą dėl jų konstrukcijose esančių membranų ar plūdžių.
Mindaugai, patarkite, kada rinktis horizontalų, kada vertikalų flanšą?
O kaip pasirinkti latako ilgį? Ar maksimalų, koks telpa dušo kabinoje?
Geriausia rinktis dušo lataką maksimalų, kiek leidžia vieta, kurioje jis bus montuojamas. Supaprastėja nuolydžio formavimas, mažiau pjaustomos plytelės ir turimas estetiškesnis vaizdas dušo zonoje.
Žmonėms bene pagrindinis klausimas ir nerimas - kaip išvalyti trapą/lataką?
Dažnu atveju latakai ir trapai išvalomi gana paprastai t.y. nuimamos grotelės, nukeliamas plaukų sietelis (jei toks yra), tuomet išimamas sifonas ir trapo / latako vidus bei sifonas yra išvalomi. Išvalius, viską reikia surinkti atgal bei nepamiršti užpildyti sifoną vandeniu. Rinkoje būna atvejų, kai sifonai neišsiima iš trapo ar latako, tuomet susirinkusius nešvarumus tenka traukti tiesiai iš jo.
Kada išsirinkti konkretų lataką ar trapą?
Konkretų gaminį geriausia išsirinkti tuomet, kai nėra išbetonuotos grindys. Dušo latako ar trapo veikimui nemažai įtakos turi ir teisingas kanalizacijos vamzdžių nuvedimas išlaikant tinkamą nuolydį. Šioje stadijoje yra lengviausia padaryti tinkamą kanalizaciją ir sumontuoti lataką/trapą tinkamai, o taip pat ir pasirinkti gaminį su maksimaliai giliu sifonu.
Pagal ką išsirinkti lataką/trapą? Pavyzdžiui, wc potinkinis rėmas dažniausiai renkamas pagal nuleidimo klavišo dizainą. Gal yra kokių nors patarimų šiuo atveju?
Kaip apsisaugoti nuo smarvės iš latako/trapo, ilgiau išvažiavus iš namų ir neleidžiant į jį vandens?
Latakams Showerdrain C yra detalė vadinama kvapo užsklanda. Ji apsaugo nuo nemalonių kvapų kuomet išdžiūna sifonas. Ji gali būti sumontuota ir tuomet, kai latakas yra eksplotuojamas.
ACO trapai turi gumines membranas, integruotas į sifoną. Tik šis sprendimas turi vieną silpną vietą. Jeigu prie guminės membranos įstringa svetimkūnis arba aplimpa muilo nuosėdomis, šios membranos pilnai neužsidaro ir tokiu būdu kvapas vis vien patenka iš kanalizacijos į patalpą. Šis neigiamas dalykas galioja ir trapams su sausais sifonais. Tad geriausias sprendimas nuo nemalonaus kvapo išlieka vanduo sifone.
Na ir pabaigai keli mano Instagram paskyros sekėjų klausimai:
Kodėl sako, kad ilgus dušo latakus sunku valyti, greit užsikemša? Taip nesinori kvadratinio.
Dušo latako užsikimšimo greitis nemažai priklauso ne tik nuo pačio latako konstrukcijos. Labai svarbus aspektas yra tinkamas nuotekų vamzdžio nuolydis. Jei iš latako sunkiai į nuotekas išbėga vanduo, dėl netinkamai išklotų vamzdžių, tuomet aišku nešvarumai kaupsis pačiame latake ir jo užsikimšimas įvyks greitai, nepaisant kokio dydžio yra latakas. Tokiu atveju nepadės ir patys giliausi latakai.
Kaip susitvarkyti su smėliu, kuris nuo kiemo nešasi į trapus? Ar jungti trapus su lietaus nuotekom?
Latakus ar trapus, esančius kieme ar garaže, yra būtina jungti į lietaus nuotekas. Visi Aco trapai turi nešvarumų indus, kuriuose sustabdomi nešvarumui nuo nutekėjimo į nuotekų vamzdyną. ACO Euroline latakai turi kelis sprendimus nešvarumų surinkimui. Jeigu sistemoje išbėgimas yra per latako dugną, tokiu atveju galima įdėti išbėgimo vietoje sifoną su lapų gaudykle, kuris ir surenka pratekančius nešvarumus. Jeigu latakų linijos išvedimas yra per įtekėjimo dėžę, dėžėje esantis nešvarumų indas surenka ir nepraleidžia nešvarumų į nuotekų vamzdyną. Visais atvejais reikia suprasti, kad latakus ar trapus reikia pravalyti. Tam puikiai tinka aukšto slėgio vandens srovė, kuri išstums smėlį ar kitus smulkius nešvarumus į lietaus kanalizaciją. Svarbu, kad tai nebūtų didelis kiekis nešvarumų, kuris galėtų sukelti kanalizacijos vamzdžio užsikimšimą. Nedideli smėlio kiekiai nėra pavojingi lietaus nuotekų vamzdynui.
Labai dėkoju Mindaugui už atsakymus ir pagalbą ruošiant šį informatyvų straipsnį! Savo namuose montuosime ACO Showedrain M+ dušo lataką su įklijuojama plytele, trapą EasyFlow katilinėje su įklijuojama plytele ir Hexaline plastikinius latakus garaže po automobiliais. Sekti statybų procesą ir įsirengimą patariu Instagram paskyroje, ten dalinuosi naujausia informacija (per Stories).
Straipsnis parašytas bendradarbiaujant su ACO.
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai