Nepraleisk! Naujas video!
2019 m. birželio 4 d.

Teksto autorius: Eglė

Mūsų namuose virtuvė yra namų širdis. Kadangi mūsų virtuvė yra atvira ir susijungia su svetaine, čia mes ne tik gaminame ir valgome, bet ir poilsiaujame, leidžiame laiką su šeima ir draugais, kalbamės po darbo, skaitome ir dirbame. Su tiek veiksmo, nenuostabu, kad didžioji dalis atliekų sukuriama virtuvėje, todėl virtuvė yra puiki vieta pradėti įgyvendinti Zero Waste arba bent jau Low Waste.

lapepaboutique.com

Savaime suprantama, kad absoliutų Zero Waste virtuvėje pavyks pasiekti ne kiekvienam, tačiau stipriai sumažinti atliekų kiekį jose tikrai galime kiekvienas. Štai keletas patarimų iš mano virtuvės, kaip ne tik sumažinti atliekų kiekį, bet drauge ir supaprastinti jūsų gyvenimą ir jaustis geriau.

lapepaboutique.com

Stengiuosi virtuvėje išlaikyti minimalizmą. Neturiu kolekcijos skirtingų taurių, neturiu ypatingoms progoms skirtų lėkščių – kiekviena diena man yra ypatinga, todėl turiu vieną mylimą lėkščių rinkinį, kurį naudoju kasdien. Mano virtuvėje nėra įmantrių aparatų kolekcijos, pavyzdžiui man visiškai nereikalinga česnako spaudyklė – puikiai supjaustyti galima su peiliu, o ir išplauti jį daug lengviau ir greičiau. Turbūt vieninteliai aparatai kuriuos turiu yra virtuvinis kombainas (nuolat naudojamas ne tik maisto gamybai, bet ir kokteiliams) ir čirvinių blynų keptuvė (blynus mes kepam beveik kiekvieną savaitgalį). Paprastumas virtuvėje mūsų šeimai puikiai veikia – padeda sumažinti streso kiekį, panaikina amžiną chaosą, sutaupo laiko, pinigų, gamtos išteklių ir tiesiog pagerina gyvenimo kokybę.

lapepaboutique.com

Patikrinkite ar turite po kelis vienodą funkciją atliekančius daiktus? Gal prikaupę per daug puodelių? Ar turite įmantrių aparatų, tokių kaip ledų aparatas, kiaušinių pjaustymui skirtas aparatas ir pan. – kaip dažnai juos naudojate? Ar yra prietaisų, kurie kelia pavojų jūsų šeimai – pvz. teflono keptuvės, plastikiniai prietaisai ir pan.? Nebijokite atsisakyti daiktų. Vietoje to sutelkite dėmesį į tai, kokius pliusus suteikia paprastumas virtuvėje. Mažiau daiktų, produktų spintelėse – lengviau stebėti tai ką turite, naudoti ir sunaudoti laiku.

Daugiau apie tvarkingą virtuvę be jokio chaoso, skaitykite čia.

lapepaboutique.com

Kuomet apsipirkinėjate, didelę dalį atliekų galite sumažinti paprasčiausiai atsinešę savo krepšelius – pirkinių krepšį ir produktų krepšelius. Beje, pasaulyje sparčiai populiarėja Zero Waste parduotuvės. Paieškokite, gal yra ir jūsų mieste? Man pasisekė, kad mano mieste yra Zero Waste parduotuvė, kurioje be pakuočių galiu įsigyti pagrindinių produktų, tokių kaip kruopos, makaronai, riešutai, įvairios sėklos, prieskoniai, aliejus ir t.t. Į parduotuvę atsinešu savo krepšelius bei indelius, o namuose produktus laikau stiklainiuose. Produktui einant į pabaigą, perpilu jį į mažesnį indelį, didesnį išplaunu ir vėl nešuosi į parduotuvę pripildyti. Taip mano lentynose vyksta amžinas virsmas ir perpilstymai.

lapepaboutique.com

lapepaboutique.com

Jeigu tokios parduotuvės jūsų mieste nėra, geriausia apsipirkinėti vietiniuose ūkininkų turgeliuose – čia apsipirksite ne tik taupiai, bet ir galėsite pirkinius susidėti į savo tarą. Jeigu turite galimybę, užsiauginkite savo daržovių ar bent jau prieskoninių žolelių virtuvėje ant palangės. Ir visuomet pasinaudokite proga uogauti, grybauti, riešutauti, rinkti žoleles arbatai ir t.t. Tai ne tik Zero Waste, bet ir nemokami gamtos turtai. Praėjusio gimtadienio proga gavau knygelę apie tai, kaip atpažinti valgomus gamtos turtus ir šiuo metu labai domiuosi herbalizmu.

lapepaboutique.com

lapepaboutique.com

Aš jau pasidalinau labai išsamiu įrašu, kaip sumažinti maisto atliekų kiekį virtuvėje – nuo meniu planavimo iki kompostavimo. Tačiau yra dar vienas dalykas, kurį pamiršau paminėti – auginimas iš atliekų. Išbandžiau užsiauginti svogūnų, salierą, baziliko ir buvo lengviau nei tikėjausi!

lapepaboutique.com

Jeigu vieną dieną tiesiog nustosite pirkti vienkartinius produktus skirtus virtuvei, pamatysite, kad be jų laisvai galima išgyventi. Pabandykite ir pamatysite, kad kaip kurie vienkartiniai produktai yra visiškai nereikalingi, kitus galite pakeisti daugkartiniais. Štai keletas daugkartinių produktų, kuriuos naudoju savo virtuvėje:

  • Daugkartiniai vandens buteliai, kavos puodeliai ir termosas. Mes niekada nepaliekame namų be vandens butelio, o kavos puodelius naudojame kiekvieną savaitgalį (atostogų ir kelionių metu netgi kiekvieną dieną). Kadangi daug laiko praleidžiame lauke, šilta arbata iš termoso padeda nesušalti šaltuoju metų laiku. Mes niekuomet neperkam vandens buteliuose – namuose geriame vandenį iš čiaupo, kurį filtruojame.
  • Vietoje folijos ar plėvelės, naudojame bičių vaško drobeles. Jos ne tik gali būti naudojamos įvairiais būdais, ilgai tarnauja, bet ir turi natūralių antibakterinių savybių.
  • Vietoje plastikinių krepšelių ar indelių sumuštiniams, mano vyras naudoja daugkartinį specialų krepšelį sumuštiniams (jam nepatiko sumuštiniams naudoti bičių vaško drobeles, nors aš sėkmingai naudoju), o dukrytė turi metalinių dėžučių ir buteliuko rikinį iš Mintie Lunchbox. Visus užkandžius dažniausiai susidedame į kuprines, todėl metalinė dėžutė dukrytei tinkamiausia – jokios rizikos, kad užkandžiai bus sutraiškyti ar sutrinti.
  • Daugkartiniai šiaudeliai. Turiu juos nuo tada, kai dukrytė dar buvo maža, tačiau lig šiol juos dažnai naudojame, kadangi nuolat geriame vaisių, uogų ir žaliuosius kokteilius.
  • Rankšluosčiai ir šluostės. Neturime jokių popierinių rankšluosčių virtuvėje – naudojame lininius rankšluosčius rankoms valytis, šluostyti indus, o paviršių valymui naudojame medvilnės šluostes.
  • Metaliniai vintažiniai smeigtukai vietoje vienkartinių medinių.

lapepaboutique.com

lapepaboutique.com

lapepaboutique.com

Ir atminkite, jog kalbant apie daugkartinio naudojimo daiktus, kalbame ne tik apie vienkartinių daiktų atsisakymą, bet ir investavimą į ilgaamžius bei kokybiškus daiktus. Pavyzdžiui, ketaus keptuves. Rinkitės metalą, medieną ir venkite pigaus plastiko.

lapepaboutique.com

lapepaboutique.com

Namus jau daugelį metų valau su savo gamybos natūraliu ir daugiafunkciniu valikliu. Virtuvė – ne išimtis. Naudoju tokį patį valiklį, kurį pasigaminu iš 40% acto, 60% vandens ir maždaug 10 lašų citinos eterinio aliejaus. Drauge su soda, naudoju paviršiaus valymui, kriauklei, orkaitei, šaldytuvui ir t.t. Išpurškiu purškikliu, pabarstau sodos ir valau iškart arba palieku kuriam laikui pastovėti. Pagal poreikį didinant acto kiekį, didinamas ir valiklio stiprumas. Pavyzdžiui medinėms lentelėms dezinfekuoti naudoju gryną actą. Valymui naudoju natūralius, medinius šepetėlius (turiu specialų butelių valymui) ir paprastas, rankų darbo medvilnines kempines ir šluostes.

lapepaboutique.com

lapepaboutique.com

Indų plovimui naudoju Ecover ploviklį, kurį pasipildau vietinėje parduotuvėje. Vietoje kempinėlės naudoju natūralaus pluošto kempinę – loofah. Ilgai užtruko, kol atradau kas mums tinka, bet šis variantas pats idealiausias. Kempinėlė ne tik natūrali - tiesą sakant, tai yra augalas, kurį netgi patys galite užsiauginti! Kempinę perpjoviau į kelias dalis, viena dalis man jau tarnauja 4 mėnesius, visiškai neatrodo susidėvėjusi, neturi blogo kvapo. O po naudojimo, ją galima paprasčiausiai sukompostuoti. Trys kempinės man kainavo vos pora svarų (tikslios kainos jau nebepamenu), pirkau eBay , prieš tai paprašiusi pardavėjo atsiųsti prekę įpakavime be plastiko.

lapepaboutique.com

Mano virtuvėje yra daugybė vintažinių daiktų. Tikiu, kad tokie daiktai yra ne tik ekologiški (kadangi vietoj to, kad pirktumėte naują daiktą, suteikiate senam daiktui antrą gyvenimą), bet ir labai ypatingi, priduodantys virtuvei savitą charakterį. Visada stengiuosi pernaudoti daiktus ar naudoti juos kūrybiškai (pvz. bulvėms trinti naudoju paprasčiausiai švariai nuplautą butelį ar stiklainį) ir saugau, prižiūriu turimus daiktus, kad jie man tarnautų kuo ilgiau, pvz medines lenteles, lėkštutes ir įrankius patepu aliejumi.

lapepaboutique.com

lapepaboutique.com

Daug ką darausi pati – kaip jau minėjau, naudoju savo rankų darbo šluostes, kempines. Iš antrinio dizaino trikotažo atraižų siūlų mezgu puodkeltes, neriu padėkliukus lėkštėms. Tad jeigu bent kiek esate linkę prie rankdarbių, išmėginkite jėgas ir pasigaminkite ką nors patys! Rankų darbas visuomet pranašesnis už masinės gamybos produkciją.

lapepaboutique.com

Komentarai

Teksto autorius

Eglė
Eglė

BŪTI UŽIMTIEMS IR TURĖTI tapo tarsi statuso simboliu mūsų modernioje visuomenėje. Mes esame nuolat atakuojami marketingo siunčiamų žinučių, kviečiančių vartoti vis daugiau ir daugiau. Bet ar kada pagalvojote, kad būtume daug laimingesni jeigu gyvetume paprasčiau? Aš taip ir padariau. Ne tik supaprastinau šeimos gyvenimą, bet tuo pačiu sumažinau ir mūsų ekologinį pėdsaką. Tai tapo tokia išlaisvinančia patirtimi! Mano vardas Eglė ir sukūriau savo tinklaraštį tam, kad pasidalinčiau šia patirtimi su jumis. La Pepa Boutique – viskas apie šeimos gyvenimą lėčiau, tvariau ir siekimą patirčių, vietoje namų apkrovimo daiktais. Paradoksas tame, kad kuo paprastesnis mūsų gyvenimas, tuo jame daugiau pilnatvės.

Jeigu jaučiaute, kad jūsų gyvenime per daug chaoso, kad ilgitės paprastumo – tikiuosi, mano tinklaraštis suteiks įkvėpimo pokyčiams!

lapepaboutique.com

Teksto autorius

Eglė
Eglė

BŪTI UŽIMTIEMS IR TURĖTI tapo tarsi statuso simboliu mūsų modernioje visuomenėje. Mes esame nuolat atakuojami marketingo siunčiamų žinučių, kviečiančių vartoti vis daugiau ir daugiau. Bet ar kada pagalvojote, kad būtume daug laimingesni jeigu gyvetume paprasčiau? Aš taip ir padariau. Ne tik supaprastinau šeimos gyvenimą, bet tuo pačiu sumažinau ir mūsų ekologinį pėdsaką. Tai tapo tokia išlaisvinančia patirtimi! Mano vardas Eglė ir sukūriau savo tinklaraštį tam, kad pasidalinčiau šia patirtimi su jumis. La Pepa Boutique – viskas apie šeimos gyvenimą lėčiau, tvariau ir siekimą patirčių, vietoje namų apkrovimo daiktais. Paradoksas tame, kad kuo paprastesnis mūsų gyvenimas, tuo jame daugiau pilnatvės.

Jeigu jaučiaute, kad jūsų gyvenime per daug chaoso, kad ilgitės paprastumo – tikiuosi, mano tinklaraštis suteiks įkvėpimo pokyčiams!

lapepaboutique.com

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Krepšelis tuščias

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.