-
E-interjeras
10 000 vnt. auksinių ir nenaudojamų citrinspaudžių!
Teksto autorius: Evelina
Neseniai perskaičiau straipsnį apie garsaus dizainerio Philippe Starck sukurtą "Juicy Salif" citrinspaudę, kuris sukėlė daugybę minčių. Kodėl žmonės perka nepraktiškus daiktus? Kalbu konkrečiai apie šią citrinspaudę, bet yra ir kitų namuose ir buityje naudojamų daiktų, kurie labiau skirti pažiūrėti nei naudotis. Baigus skaityti straipsnį, buvau šiek tiek pikta dėl tuštybių mugės, kuri šį daiktą iškėlė į dar didesnes aukštumas ir panorau savo pamąstymais pasidalinti su jumis.
Tekstas (pasvirusiu šriftu) - Barboros Adamonytės-Keidūnės. Tekstas originaliai publikuotas "Namas ir aš" kov. mėn. žurnale.
Dažnai daiktas sugalvojamas kūrėjui susidūrus su problema, ieškant sprendimo, apie kurį anksčiau nebuvo pagalvota. Šios citrinspaudės atsiradimo istorija - būtent tokia.
Kompancijos "Alessi" įkūrėjas Alberto Alessi šypsosi prisimindamas dizainerio Philippe'ės Starcko duotą daikto eskizą - servetėlę nuo pietų stalo. Joje piešinys konkuruoja su įsigėrusiomis citrinos ir pomidorų padažo dėmėmis. Atostogaudamas Italijos pakrantėje, P.Starckas nepaprastos citrinspaudės viziją išvydo kaip tik tuo metu, kai restorane norėjo ant kalmarų užspausti citrinos ir jos nerado. Šiuo metu servetėlė su pirmųjų įrankio formų eskizu eksponuojama "Alessi" muziejuje.
Philippe yra turbūt bene garsiausias dizaineris, pelnęs be galo daug apdovanojimų ir tarp jų esu mačiusi dar vieną gražų, bet nepraktišką daiktą - Axor Starck V (pasigooglinkit) vandens maišytuvą permatomu korpusu, pro kurį matosi, kaip maišomas vanduo. Esu jį mačiusi gyvai ir tas maišytuvas apkalkėjęs, tad po kiekvieno vandens bėgimo jį reikia valyti, kas laikui bėgant tikrai turėtų atsibosti. Turbūt jis skirtas namams su idealiai švariu vandeniu? Na, bet dabar ne apie tai :)
1990 metais prekyboje pasirodžiusi citrinspaudė "Juicy Salif" yra sukėlusi ne vieną diskusiją ir iki šiol nėra abejingų jos formai ir problemos sprendimui. Nors ir nepatogi naudoti, ji yra madinga, pageidaujama ir teikia džiaugsmą. "Juicy Salif" forma - tai aliuzija į kalmarą, lyg voras stovintį ant ilgų kojų. Spaudžiant sultis kyla netvarka - aplinkui prityška lašų. P. Starckas sako, kad 62 eurus kainuojantis įrankis iš tiesų nėra skirtas šiems vaisiams spausti. Tikroji jo paskirtis - pradėti pokalbį.
Sakyčiau neblogas paties autoriaus paaiškinimas, kodėl ja nepatogu naudotis. Ji skirta pradėti pokalbį, užpildyti nejaukią tylą ir pradėti diskusijas, nors spaudimo funkciją ji taip pat atlieka (tik aš asmeniškai tam rinkčiausi patogesnį daiktą). Tai nėra bloga paskirtis - kalbėdami apie citrinspaudę galime jaustis pradėję intelektualų pokalbį, o turėdami tokį namuose, galime pademonstruoti savo gerą supratimą apie dizainą. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl žmonės perka garsaus vardo daiktus, rūbus ar kita. Tai prestižo reikalas, kuris kitiems gali palikti įspūdį. Nors 62 eurus sukrapštyti galėtume kiekvienas, egzistuoja šimtus kartu brangesnių, bet nepraktiškų daiktų, tad ar verta juos pirkti?
29 cm aukščio citrinspaudė pagaminta iš lieto poliruoto aliuminio ir labiau dedikuota formai nei funkcijai. To įrodymas - ji, kaip vienas geriausių dizaino darbų, eksponuojama Modernaus meno muziejuje Niujorke (MOMA). Dešimtųjų metinių proga 10 000 ilgakojų citrinspaudžių pagaminta iš aukso. Žinoma, jos nebuvo skirtos naudoti - citrinų rūgštis būtų pažeidusi paviršių.
Menininko sėkmės raktas greičiausiai yra charizma, ryškiai juntama iš visų jo kūrinių. Praėjusios amžiaus aštuntajame dešimtmetyje išgarsėjęs P. Starckas buvo pakviestas dekoruoti Eliziejaus rūmų kambarių, Niujorke apipavidalino kelis viešbučius, o keistumas tapo išskirtiniu jo sukurtų daiktų bruožu. Trikdantys, erzinantys, ryškūs ir kontraversiški objektai - tai dizainerio arkliukas, parodantis jo sumanumo ir profesinio pažangumo tikslingą judėjimą pirmyn.
Ta prasme, rimtai? 10 000 vnt. auksinių ir nenaudojamų citrinspaudžių! Jums tai nekelia pykčio? :) Kokios mintys kyla paskaičius visą šios citrinspaudės istoriją? Ar aš be reikalo susidomėjau šiuo daiktu ir jo istorija? Parašykite po straipsniu į komentarus. Vienok, kaip interjero detalė, ji tikrai puiki.
Peržiūrėjus keletą video per Youtube susidariau vaizdą, jog citrinas ir laimus ji spaudžia neblogai, bet su didesniais vaisiais, kaip apelsinas, kyla problemų - sultys taškosi į šonus. Žemiau - šios citrinspaudės pristatymas.
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai
Ona Adamavičiūtė
nekelia pykčio visai:) pamenu, kai pamačiau pirmą kartą šią sulčiaspaudę, pamaniau, kokia faina, tik kaina neadekvati. bet dabar, kai paskaičiau istoriją, kaina adekvati atrodo:) kam pardavinėt pigiai, jei masiškai perka už brangiai:)
(1) · (0) · Atsakyti · 2018 m. kovo 13 d.
Evelina Aleliūnienė
Taip, dėl kainos ir pati buvau nustebus, nes tikėjausi žymiai didesnės, bet man vis tiek pikta, kam gamint tiek daug auksinių citrinspaudžių, kai jų net panaudoti negali.. taip išeina, kad kaip interjero detalė tampa ir pagrindinę funkciją pradanda.
(1) · (0) · Atsakyti · 2018 m. kovo 13 d.
Ona
suprantu pasipiktinimą. bet tai ir yra tas laukinis kapitalizmas - tave „užnorina“, gyvenam pastovioje būsenoje, kai kažko trokštam ir niekada nebus taip, kad turėsime viską:) todėl net menas kuria naują produktą, kuris šokiruoja savo idėja ir priverčia jo trokšti. bet man tai taip gyvent žymiai geriau, nei stovint eilėj prie mandarinų, kai negali pasvajot nei apie auksinę sulčiaspaudę, nei apie tuno steiką. šiaip labai patinka jūsų bloga
(1) · (0) · Atsakyti · 2018 m. kovo 15 d.
Ona Adamavičiūtė
labai patinka jūsų blogas! skaitau su didžiausiu malonumu. ačiū:))
(0) · (0) · Atsakyti · 2018 m. kovo 15 d.
Evelina Aleliūnienė
Ona Adamavičiūtė Ačiū! Labai malonu :)
(1) · (0) · Atsakyti · 2018 m. kovo 15 d.
Regina Martišienė
Sulčiaspaudė, ir tapdama auksine, nepraranda savo funkcijos "pradėti pokalbį"... :)) ir pokalbio tema gana filosofiška.. :) Menas turi kelti emociją. Galbūt būtent ji pakylėja buitinį įrankį iki meno sąvokos. :)
(1) · (0) · Atsakyti · 2018 m. kovo 14 d.
Evelina Aleliūnienė
Turbūt Jūs teisi! :)
(0) · (0) · Atsakyti · 2018 m. kovo 14 d.
Lijana Barauskienė
Labai patiko vėl prisiminti ir pasigrožėti šio dizainerio darbais. Nepiktina manęs nei kiek. Man tai gražu. Net skaidrus vandens maišytuvas gražu. Nepraktiška? Na, nepraktiška. Kol tvarkaisi pati :). Bet tikrai yra namų, kur ateina tvarkytoja ir išvalo. Ir nieko tame nėra baisaus. Darbas yra darbas, už jį mokamas atlyginimas. Ar praktiška bateliai su svaiginančio aukščio kulniukais? Už svaiginančią kainą. Ir su jais galima tik sėdėti? Net balti marškinėliai, iš esmės, nepraktiška, nes, taip, po kiekvieno apsivilkimo juos reikės skalbti, ir gal net rankomis! Bet gražu. O grožis reikalauja aukų :) - kažkur girdėjau, nors su tuo ir nesutinku.
(1) · (0) · Atsakyti · 2019 m. balandžio 3 d.