-
E-interjeras
Toks sprendimas neturėtų būti daromas visam gyvenimui ar dėl mados - tai turi tikti žmogaus gyvenimo būdui.
Teksto autorius: Evelina
Norėčiau pasidalinti interviu, kurį daviau žurnalui "Idėjos namams", kuris turėtų pasirodyti kovo mėnesį. Kadangi atsakiau ganėtinai plačiai ir išsamiai, jaučiu pareigą pasidalinti juo ir su skaitytojais, kurie to žurnalo neskaito. Klausimus uždavė jau minėto leidinio žurnalistė.
Kas paklausiau tarp mūsų tautiečių – būstai aukštomis ar žemomis lubomis?
Daug kas priklauso nuo būsto tipo - namas ar butas. Perkant butą, lubų aukščio pasirinkti nelabai gali - gali tik stengtis palikti maksimaliai aukštas lubas, nemontuojant pakabinamų lubų, o statant namą, galima rinktis kokį norį lubų aukštį, kuris, dažniausiai būna kur kas aukštesnis. Bet vėlgi - turint omeny, kad bus vedžiojami vėdinimo vamzdžiai, įmontuojami šviestuvai ir pan., lubų aukštis gali stipriai sumažėti ir galų gale, lubos bus tokios, kaip bute. Vienareikšmiškai pasakyti, kas paklausiau negalima, nes dažnai situaciją nulemia įvairios aplinkybės, o ne norai.
Kokie pagrindiniai vienų ir kitų lubų privalumai bei trūkumai?
Kuo žemesnės lubos, tuo mažiau išleisite patalpų šildymui, bet aukštos lubos leidžia laisviau jaustis - su turimu aukščiu galima įvairiai eksperimentuoti, darant kelių lygių lubas ir pan. Kita vertus, yra žmonių, kuriems aukštos patalpos nepatinka, jose jaučiasi nejaukiai, todėl būtina įvertinti ir pačio žmogaus savijautą vienu ar kitu atveju, nes trūkumai ir privalumai gali tuoj pat apsikeisti vietomis.
Jeigu lubos žemos, greičiausiai mažiau kainuos sienų apdaila, nes jų plotas bus mažesnis, bet tai sąlyginis dalykas, nes priklausomai nuo apdailos būdo ir medžiagų, gali atsitikti taip, jog aukštų lubų patalpos apdaila kainuos mažiau negu žemų. Aukštos lubos leidžia įgyvendinti tokius sprendimus, kaip kad antresolė ar palėpė.
Kokiam interjerui tinkamesnės žemos, o kokiam aukštos lubos?
Aukštos lubos "mėgsta" klasikinį interjerą, ypač tokį, kuriame įmaišomi ir modernaus stiliaus elementai, bet taip pat jaukiai gali atrodyti ir prie žemų lubų - priklausomai, kokia "sunki" bus klasika. Taip pat aukštos lubos neišvengiamos lofto tipo būstuose su antresolėmis.
Žemos lubos geriausiai atrodo skandinaviškuose, provanso tipo interjeruose, o modernus stiliaus gali būti pritaikomas tiek prie žemų, tiek prie aukštų lubų. Tai nėra taisyklė, kiekvieną stilių galima pritaikyti bet kokio aukščio luboms - svarbiausia teisingai atitaikyti proporcijas ir dekoro elementus.
Dažnam aukštos lubos asocijuojasi su šalta, nejaukia aplinka. Kaip esant tokioms luboms išsaugoti namų šilumą ir jaukumą?
Jaukumą suteikti gali kabantys nuo lubų šviestuvai, paveikslai ant sienų (dideli, nes maži išnyks ant aukštos sienos), įdomesnė sienų apdaila negu paprastas dažymas (medis visada atrodo jaukiai). Svarbi langų forma, dydis, kiekis ir net langų rėmai - priklausomai nuo interjero, reiktų priderinti ir šiuos elementus. Jeigu langai nėra ypač aukšti, jaukumo suteiks ir užuolaidos.
Jeigu namų lubos itin žemos, erdvė atrodo mažesnė, tarsi spaudžianti. Kaip spręsti šią problemą ir vizualiai praplėsti erdves?
Pirmiausia, tai nenaudoti tamsių spalvų luboms dažyti - jos dar labiau slėgs, labiausiai tiktų balta spalva. Paslėptas švelnus apšvietimas, apšviečiantis ir lubas arba sieniniai šviestuvai, kurių dalis šviesos nukreipta link lubų taip pat vizualiai praplės erdvę. Reiktų stengtis nenaudoti horizontalių detalių, pavyzdžiui, geriau rinktis vertikalios formos paveikslus. Spintelių forma taip pat turėtų būti labiau vertikali negu horizontali.
Dar vienas visiems jau žinomas būdas praplėsti erdves yra atspindžiai ir veidrodžiai. Galite rinktis įtempiamas blizgias lubas - efektas garantuotas. Na, o jeigu patalpoje yra daug natūralios dienos šviesos - erdvės automatiškai atrodys didesnės, todėl bent jau dienos metus stenkitės nedengti langų ir leisti dienos šviesai patekti į patalpą.
Dabar populiaru įsigijus būstą su itin aukštomis lubomis įsirengti pusantrinį aukštą. Ką reikėtų žinoti prieš priimant tokį sprendimą? Ar tai tinka visiems būstams? Kokią erdvę geriausiai įsirengti tame naujai sukonstruotame aukšte?
Jeigu aukštis leidžia įrengti antresolę, būtina įvertinti, kaip ji bus pritvirtinta, kokių konstrukcinių sprendimų tam reikės. Taip pat reiktų nepamiršti, jog į ją reikės užlipti, todėl būtina suplanuoti vietą kopėčioms ar laiptams. Apskritai, antresolės įrengimas reikalauja daug planavimo ir nusiteikimo kiekvieną dieną laipioti aukštyn žemyn, kartais ir nelabai patogiu būdu. Dažniausiai antresolėje įrengiamas miegamasis ar darbo erdvė, tik vėlgi, siūlyčiau ypač apgalvoti, ar jums bus patogu nesant normaliam aukščiui ir dažnu atveju negalint net atsistoti, įlipti į lovą, persirengti ir pan. Toks sprendimas neturėtų būti daromas visam gyvenimui ar dėl mados - tai turi tikti žmogaus gyvenimo būdui ir įpročiams.
Kaip skiriasi pačių lubų dekoracijos priklausomai nuo jų aukščio (tinkamiausios spalvos, reljefai ir pan.)
Kuo aukštesnės lubos, tuo aukštesnis ir gausesnis dekoras gali būti. Jeigu lubos žemos - nesiūlyčiau aplink jas montuoti dekoratyvinių karnizų ar dirbtinai bandyti išgauti kažkokį reljefą - tai apsunkins erdvę ir ne tik vizualiai, bet ir fiziškai ją sumažins. Aukštoms luboms spalvų apribojimų nėra - galima nors ir juodai dažyti, jeigu tik yra poreikis vizualiai sumažinti erdvę. Žemoms luboms labiausiai tiks standartinė, bet tikrai tinkama balta spalva.
Kaip tinkamai pasirinkti šviestuvą pagal lubų aukštį?
Faktas, kad aukštos lubos reikalauja kruopštesnio apšvietimo planavimo ir paprastais šviestuvais nuo 4 metrų aukščio neapšviesi erdvės taip, kaip nuo 2,5 metro, bet juk neprikabinsi pakabinamų šviestuvų visose vietose, kur reikia apšvietimo. Tokiu atveju reikia būti kūrybiškiems - ten, kur reikia ir įmanoma, nuleisti lubas (pavyzdžiui virš virtuvės zonos), kad būtų galima sumontuoti halogenus ar tiesiog nedidelio aukščio lubinius šviestuvus. Svetainė yra labiau ekspozicinė erdvė, todėl čia galima palikti didelį lubų aukštį ir rinktis pakabinamus šviestuvus. Sieninių šviestuvų įvairovė dabar taip pat labai didelė, todėl su sieniniu šviestuvu galima apšviesti zoną ir už kelių metrų. Dar labai padėtų pastatomi šviestuvai - toršerai. Miegamasis, koridorius, vonia - tai patalpos, kuriose tikrai nebūtinas didelis aukštis, bet norintys išlaikyti tą aukštį, gaus ypatingai apgalvoti apšvietimo sprendimus.
Ką reikėtų žinoti apie langų dekoravimą esant aukštoms ir žemoms luboms (dažniausiai pagal tai skiriasi ir langų aukštis)? Kuo jis skiriasi?
Jeigu aukštoje patalpoje yra ištisiniai nuo žemės iki beveik lubų langai, faktas, kad netiks nei užuolaidos, nei roletai, nei kiti įprasti langų dengimo būdai. Vis tik, tikiu, kad statantys namą su ypatingai dideliais langais žmonės, supranta, jog greičiausiai langus reikės palikti nedengtus ir renkasi tokią vietą, kur bus mažiau aplinkinių žvilgsnių ir ypatingai graži gamta - juk tame ir yra didelių langų privalumas. Nekalbu apie išmanius sprendimus, reikalaujančius didelių finansinių resursų, kurie užtamsina langus, uždengia juos iš išorės ir pan.
Esant žemoms luboms, galima rinktis tai, kas labiausiai patinka šeimininkui, tik reiktų atsižvelgti ir į langų dydį. Vitrininis langas dažniausiai dengiamas užuolaidomis, o žemas pailgas langas - roletais ar romanetėmis, o ne atvirkščiai.
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai
rjceilings
Great post , really nice blogs
(0) · (0) · Atsakyti · 2018 m. kovo 14 d.
Jurgita
Aukštos lubos gražu, ir interjero sprendimai labai dažnai būna pritaikyti būtent tokiam būstui, o perkelti į standartinį butuką, atrodo keistai. Net šviestuvas neretai atrodo per didelis, per prabangus. Todėl labai ačiū už patarimus. Noriu paklausti ar geriau rinktis lubinį šviestuvą ar vis tik LED apšvietimą, kuris pastatuoju metu populiaresnis už tuos kabinamus šviestuvus?
(0) · (0) · Atsakyti · 2018 m. spalio 7 d.
Emigrantas
Žvakių 100vnt
(0) · (0) · Atsakyti · 2019 m. sausio 31 d.
sarune
o man patinka itempiamos lubos ir pritaikomos bet kokiam auksciui ir puikia dera
(1) · (0) · Atsakyti · 2019 m. lapkričio 4 d.
Domas
Sprendžiam, kokias lubas dėti - pakabinamas ar įtempiamas? Ar itempiamos lubos patvarios? Nes yra sakančių, kad jas gali pramušti ir šampano kamštis, ir vaiko mestas žaislas. Kaip yra realybėje su tuo pažeidžiamumu?
(0) · (2) · Atsakyti · 2019 m. lapkričio 11 d.
Jūratė
Aukštos, žemos, aukštesnės žemesnės. O kokie aukščių dydžiai konkrečiai tokiais laikomi? 2,7 aukštos, žemos, standartinės (name pvz.), o 3,2? Koks aukštis yra laikomas standartu, nuo kurio būtų galima "atsipirti" į vieną ar kitą pusę pagal poreikį?
(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. gruodžio 23 d.
Evelina Aleliūnienė
Žemos ~2.50, standartinės, vidutinės iki ~3.20 dar gali būti, aukštos šiame straipsnyje turima omeny 4m ir dar daugiau.
(2) · (2) · Atsakyti · 2020 m. gruodžio 28 d.